Dyrektor naczelna Kanadyjskiego Towarzystwa ALS, Tammy Moore, powiedziała, że ​​jeden na czterech Ontaryjczyków żyjących z ALS wybiera eutanazję w ramach inicjatywy Trudeau Liberals Medical Assistance in Dying (MAiD).

ALS, czyli stwardnienie zanikowe boczne (lepiej znane jako choroba Lou Gehriga), wpływa na zdolność neuronów ruchowych człowieka. Polega na postępującym zwyrodnieniu komórek nerwowych w rdzeniu kręgowym i mózgu, co ostatecznie prowadzi do paraliżu.

Moore wskazał na niedociągnięcia systemu opieki zdrowotnej w Ontario, jeśli chodzi o zapewnienie kompleksowej opieki wymaganej przez pacjentów cierpiących na choroby przewlekłe, takie jak ALS, których liczba przypadków w Kanadzie wzrasta. Obecnie na tę chorobę choruje około 4000 Kanadyjczyków.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„Dzisiaj co czwarty mieszkaniec Ontario chory na ALS wybiera pomoc medyczną w obliczu śmierci, a jako przyczynę coraz częściej podaje słabe wsparcie. Możemy zrobić lepiej. Musimy działać lepiej” – powiedział Moore dla Toronto Star.

Nastąpiło to po ogłoszeniu przez rząd Ontario w czerwcu 2023 r., że prowincja zapewni pokrycie  nowego leku na ALS zwanego Albriozą., o którym stwierdzono, że zmniejsza objawy ALS,

Albrioza jest obecnie objęta finansowaniem ze środków publicznych w  Ontario, w ramach Programem wyjątkowego dostępu do świadczeń zdrowotnych w Ontario, co czyni tę prowincję „pierwszą kanadyjską jurysdykcją obejmującą nowe leczenie”.

Pomimo postępu klinicznego leku na ALS i dodatkowych funduszy rządowych na opiekę, Towarzystwo ALS w dalszym ciągu naciska na MAiD w zakresie opieki paliatywnej i planowania końca życia na swojej stronie internetowej.

Kiedy premier Justin Trudeau objął urząd w 2015 r., wprowadzenie sponsorowanej przez rząd eutanazji było jednym z jego głównych priorytetów.

W 2023 recenzowany, międzynarodowy raport opublikowane przez CTV ujawnił, że większość narządów oddawanych jest w Kanadzie przez ludzi, którzy zmarli za pośrednictwem MAiD, szczególnie  pacjentów cierpiących na choroby takie jak ALS i choroba Parkinsona.