Paszporty szczepionkowe  stworzą wysoce inwazyjny system inwigilacji i nadzoru, który nie tylko zmusi Kanadyjczyków do ujawnienia informacji o ich stanie zdrowia, ale także będzie mógł śledzić ich miejsce pobytu i szlaki przemieszczania się – ostrzega była ontaryjska komisarz ds. ochrony prywatności.

Informacje zawarte w paszporcie szczepionek każdej osoby ujawniają istotne dane, które stwarzają poważne obawy dotyczące prywatności, mówi dr Ann Cavoukian, która obecnie pełni funkcję dyrektora Global Privacy and Security by Design Centre.

„Gdziekolwiek musisz okazać paszport szczepionkowy pokazujesz nie tylko o kod QR. Proszą o dowód tożsamości — prawo jazdy, numer telefonu — są z tym powiązane dane osobowe.

Cavoukian, która pełniła funkcję komisarza ds. informacji i prywatności w Ontario w latach 1997-2014, twierdzi, że informacje zebrane za pomocą paszportu szczepionkowego mogą być w połączeniu z geolokalizacją danej osoby dostępne na całym świecie.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„To dane geolokalizacyjne powiązane z tym, gdzie byłeś i o której godzinie. [Rządy] mogą zebrać to wszystko razem i wiedzieć, gdzie byłeś, o której godzinie, z kim” – powiedziała. Ten rodzaj śledzenia danych stworzy „globalną cyfrową infrastrukturę nadzoru”, dodała, zasilaną przez „setki i tysiące stron informacji, które   paszporty szczepionkowe opowiedzą o tobie.”.

Premier Ontario Doug Ford powiedział, że prowincjonalny system paszportów szczepionek, który wszedł w życie 22 września , “jest środkiem tymczasowym”. Cavoukian odpowiada, że ​​„tymczasowe” środki wprowadzane w sytuacjach kryzysowych rzadko znikają. Przytoczyła przykład ataku terrorystycznego z 11 września na Stany Zjednoczone w 2001 roku, gdy jeszcze pełniła funkcję komisarza. „Często zdarza się, że w nagłych wypadkach przepisy dotyczące ochrony prywatności zostają zniesione, ponieważ jest sytuacja nadzwyczajna. Następnie, gdy sytuacja kryzysowa mija, te środki naruszające prywatność często zostają”.

„To właśnie stało się z 11 września, z Patriot Act i innymi. Obawiam się więc, że ludzie zgodzą się w przyszłości ujawnić status szczepień nawet gdy pandemia się skończy”.

Patriot Act został wprowadzony po 11 września jako środek, dzięki któremu rząd USA mógł zwiększyć  zdolność  przechwytywania i blokowania komunikacji i działań terrorystycznych. Ustawa rozszerzyła uprawnienia rządu do monitorowania komunikacji telefonicznej i e-mailowej, przeprowadzania przeszukań oraz przejmowania lub żądania ujawnienia dokumentów.

Cavoukian wskazuje że rząd nie ma podstaw prawnych, aby żądać od ludzi ujawnienia informacji medycznych, w tym statusu szczepień.

„Informacje zdrowotne są bardzo silnie chronione” – powiedział Cavoukian. „W Kanadzie, w Ontario, mamy PHIPA, Ustawę o Ochronie Informacji o Zdrowiu Osobistym. Tak więc decyzja czy ktoś chce ujawnić te informacje,  zależy wyłącznie od dobrej woli danej osoby”.

„Za sprawą paszportów  szczepionkowych ludzie są zmuszani, żąda się od nich ujawnienia statusu szczepień, a to powinno należeć wyłącznie do danej osoby i jej lekarza.”

Eksperci rządowi twierdzą, że system paszportów szczepionkowych zapewni ludziom bezpieczeństwo i pozwoli na ponowne otwarcie gospodarki, a wspólne dobro przeważa nad wszelkimi kwestiami prywatności.

Cavoukian nazywa ten argument „bzdurą”, ponieważ naruszenia prywatności z natury sprawiają, że obywatele są bardziej bezbronni. Mówi, że zamiast paszportów szczepionek możnaby wprowadzić mniej inwazyjne środki,  jak szybkie testy.

Ekspert ds. prywatności obawia się, że Kanadyjczycy, którzy nie chcą się szczepić i mogą spotkać się z dyskryminacją, a nawet bezrobociem związanym ze stanem szczepień.

„To niesprawiedliwe, ponieważ są ludzie z obniżoną odpornością, mają anafilaksję, nie mogą się zaszczepić. Więc ci ludzie będą strasznie traktowani”.

 

Cavoukian mówi, że jest bardzo, bardzo zaniepokojona tym, co stanie się z nieuniknioną siecią nadzoru systemu paszportów szczepionek po zakończeniu pandemii.

Prywatność stanowi podstawę naszej wolności. Jeśli cenisz wolność cenisz prywatność – powiedziała. „Musimy stanąć w obronie naszej wolności i musimy stanąć w obronie prywatności”.

 

za Epoch Times