Prezydent USA w  przemówieniu zachwala dokonania gospodarcze, ostro krytykuje Donalda Trumpa i wzywa Izrael do zezwolenia na większą pomoc dla Gazy.

Prezydent USA Joe Biden wychwalał wyniki gospodarcze swojej administracji wygłaszając swoje trzecie orędzie o stanie Unii na kilka miesięcy przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych.

Przemawiając na wspólnej sesji Kongresu w czwartkowy wieczór, demokratyczny prezydent wielokrotnie atakował Trumpa, nie wymieniając jednak nazwiska swojego republikańskiego rywala.

„Moim celem   jest obudzić Kongres i ostrzec naród amerykański, że to nie jest zwyczajny moment” – powiedział Biden, ostrzegając, że „wolność i demokracja są atakowane zarówno w kraju, jak i za granicą”.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Ostatnie sondaże pokazują, że Biden i Trump idą łeb w łeb w walce o Biały Dom , a ich zbliżający się rewanż w listopadowych wyborach prezydenckich rzucił duży cień na czwartkowe orędzie o stanie Unii.

Przemówienie stanowiło ważną platformę dla Bidena, który w dalszym ciągu boryka się z pytaniami, czy jest w stanie mentalnie ubiegać się o drugą kadencję, a także z protestami w związku z jego zdecydowanym poparciem dla Izraela pomimo ofensywy wojskowej w Strefie Gazy.

Oto pięć najważniejszych tematów orędzia.

USA zbudują „tymczasowe molo”, aby zwiększyć pomoc dla Gazy
Biden, który od miesięcy spotykał się z ostrą krytyką za swoje niezachwiane wsparcie dla Izraela podczas wojny w Gazie, ogłosił, że jego administracja zbuduje „tymczasowe molo” u wybrzeży terytorium palestyńskiego, aby ułatwić dostawy pomocy.

Molo będzie mogło „przyjmować duże ładunki przewożące żywność, wodę, lekarstwa i tymczasowe domy” – powiedział Biden podczas swojego przemówienia, nie określając, ile czasu zajmie jego ustawienie.

Decyzja ta nastąpiła tydzień po tym, jak Stany Zjednoczone zrzuciły drogą lotniczą 36 000 racji żywnościowych setkom tysięcy głodujących w północnej Strefie Gazy.

Administracja Bidena wykluczyła jednak warunkowanie pomocy lub wstrzymanie transferów broni do Izraela w celu wywarcia presji na ten kraj podkreślając, że jej wsparcie dla sojusznika USA pozostaje „żelazne”.

Krytycy stanowiska Bidena twierdzą, że molo w Gazie prawdopodobnie nie złagodzi narastającego kryzysu głodu na tym terytorium. Izrael zablokował dostawy pomocy w związku z kontynuacją ofensywy wojskowej.

Biden nawoływał także Kongres do odblokowania pomocy dla Ukrainy, aby pomóc temu krajowi odeprzeć inwazję Rosji. Rosnąca liczba republikańskich ustawodawców sprzeciwia się wysokiej cenie dalszego finansowania Kijowa przez USA.

„Moje przesłanie do prezydenta Putina, którego znam od dawna, jest proste: nie ustąpimy, nie ulegniemy” – powiedział Biden.

Uderzył także w Trumpa za to , że powiedział Rosji, „aby zrobiła, co do cholery chce” z krajem NATO, który nie wydaje wystarczających środków na obronę. „Były prezydent rzeczywiście to powiedział, kłaniając się rosyjskiemu przywódcy” – powiedział Biden podczas swojego przemówienia. „Myślę, że to oburzające. To niebezpieczne i niedopuszczalne.”

Podczas orędzia o stanie Unii Biden wielokrotnie atakował swojego republikańskiego rywala.

„Mój poprzednik i niektórzy z Was chcą zatuszować prawdę o 6 stycznia – nie zrobię tego” – powiedział Biden. „Oto prosta prawda: nie można kochać swojego kraju tylko wtedy, gdy się wygrywa .”

W czwartkowy wieczór Biden obiecał bronić dostępu do aborcji w całym kraju. Powołując się na niedawne zwycięstwa Demokratów w wyborach od czasu odebrania prawa do aborcji, amerykański prezydent powiedział także, że „władza wyborcza” kobiet pomoże jego partii ponownie zdobyć głosy w listopadzie.

Obwinił także Trumpa za upadek Roe; republikański prezydent mianował trzech konserwatywnych sędziów Sądu Najwyższego, którzy pomogli obalić precedens prawny.

Duża część przemówienia Bidena skupiała się na kwestiach wewnętrznych, z których najważniejszym było podejście jego administracji do gospodarki.

Prezydent USA powiedział, że podczas pandemii Covid-19 odziedziczył gospodarkę „na krawędzi”, ale jego polityka pomogła ją ożywić. „Teraz nasza gospodarka dosłownie jest obiektem zazdrości całego świata – 15 milionów nowych miejsc pracy w ciągu zaledwie trzech lat” – powiedział.

Biden ukłonił się także amerykańskim związkom zawodowym i amerykańskiej klasie średniej, podkreślając jednocześnie, że planuje dopilnować, aby korporacje płaciły podatki.

„Jestem kapitalistą. Chcesz zarobić milion lub miliony dolarów? To wspaniale. Po prostu płaćcie należną część podatków” – powiedział. „Sprawiedliwy kodeks podatkowy to sposób, w jaki inwestujemy, aby uczynić ten kraj wspaniałym”.

za al jazeera