Prof Andrzej Zapałowski komentuje na X, że wydaje się iż decyzja o wejściu Polski do wojny na Ukrainie  już zapadła., a wynika z tonu oświadczenia ambasadora. Ambasador stwierdził, że wbrew temu co piszą autorzy listu, jedynym sposobem zapewnienia pokojowej przyszłości Europie i Wspólnocie Transatlantyckiej jest strategiczna porażka Rosji.

Ambasador RP w USA Marek Magierowski wydał oświadczenie ws. listu przedstawicieli Polonii do premiera i prezydenta związanego z zaangażowaniem Polski w wojnę na Ukrainie.

“Ambasada RP w Waszyngtonie przyjęła do wiadomości stanowisko wyrażone przez niektórych członków Polonii w Stanach Zjednoczonych, dotyczące nielegalnej inwazji Rosji na Ukrainę i jej konsekwencji dla Polski. Jesteśmy zaniepokojeni treścią i tonem niektórych ostatnich wypowiedzi, odzwierciedlających retorykę Kremla w tej kwestii” – czytamy w oświadczeniu Magierowskiego opublikowanym na stronie internetowej polskiej ambasady w USA.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

To reakcja na list niektórych przedstawicieli Polonii do prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Donalda Tuska. Jego autorzy  apelują  do polskich przywódców o deeskalację i wzywają do pokojowego rozwiązania konfliktu.

Ambasador Magierowski odpowiada na list Polonii w USA dotyczący wojny na Ukrainie
“W tym kluczowym momencie historii jesteśmy przekonani, że jedynym sposobem zapewnienia pokojowej przyszłości Europie i Wspólnocie Transatlantyckiej jest zapewnienie Rosji strategicznej porażki w jej agresywnej wojnie” – napisał Magierowski. Według niego “pogląd ten cieszy się powszechnym konsensusem politycznym i szerokim poparciem w polskim społeczeństwie”.

“W przededniu 25. rocznicy przystąpienia Polski do NATO i doniosłej wizyty w Białym Domu Prezydenta Andrzeja Dudy i Premiera Donalda Tuska liczymy na Państwa trwałe wsparcie” – zakończył Magierowski.

apel tutaj:

Statement of Polish American organizations against Poland’s military engagement in Ukraine