Milion ludzi w całej Ukrainie jest pozbawionych prądu po tym, jak rosyjskie rakiety uderzyły w infrastrukturę energetyczną.

W drugim co do wielkości mieście Charkowie nie ma elektryczności, mówi szef obwodu, a ponad 53 000 gospodarstw domowych w Odessie jest pozbawionych prądu.

Minister energetyki Ukrainy German Galushchenko oskarżył Rosję o próbę sprowokowania “awarii systemu energetycznego kraju na dużą skalę”.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Rosja poinformowała, że jest to odwet za niedawne ukraińskie ataki na terytorium Rosji.

Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że ostatnia fala ataków pokazała, że zachodni sojusznicy muszą udzielić Ukrainie większej pomocy wojskowej, w tym dodatkowych systemów obrony powietrznej.

Około 90 pocisków i 60 dronów Shahed zostało wystrzelonych na Ukrainę podczas fali nocnych ataków.

Wśród celów znalazła się największa ukraińska zapora wodna – na Dnieprze w Zaporożu, która według ukraińskich urzędników została trafiona osiem razy. Nagranie wideo pokazało płonącąelektrownię ale władze twierdzą, że nie ma zagrożenia  naruszeniem tamy.

 

Organ nadzoru nuklearnego ONZ, MAEA, poinformował, że Zaporoska Elektrownia Jądrowa straciła połączenie z główną linią energetyczną na prawie pięć godzin w piątek po rosyjskich atakach.

Do nalotów doszło również w rodzinnym mieście prezydenta Zełenskiego – Krzywym Rogu oraz w Winnicy – obu w środkowej Ukrainie. Uszkodzili “obiekt infrastruktury krytycznej” – poinformowali ukraińscy urzędnicy.

Moskwa już wcześniej przeprowadzała ataki na ukraińską infrastrukturę energetyczną, pogrążając miliony ludzi w ciemności i pozbawiając ich ciepła, prądu i wody.

Ataki jesienią i zimą 2022 r. pozostawiły 17 mln Ukraińców bez regularnych dostaw energii elektrycznej przez dłuższy czas.
Prezydent Zełenski często określał rosyjskie ataki na elektrownie mianem “terroryzmu energetycznego”.

Biały Dom potępił czwartkowe ataki i ponowił apel o pilne dodatkowe umocnienia obrony powietrznej dla Ukrainy tak szybko, jak to możliwe.

Na początku tego miesiąca Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakazy aresztowania dwóch czołowych rosyjskich dowódców, oskarżając ich o zlecanie ataków na ukraińską infrastrukturę energetyczną.

Przypomnijmy, że ataki na infrastrukturę energetyczną Iraku były jednym z głównych punktów amerykańskiej kampanii Shock and awe.