Tysiące osób z całego świata zgromadziły się na placu Świętego Piotra w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego na mszy pod przewodnictwem papieża Franciszka. Plac udekorowany jest kwiatami z Holandii, zgodnie z tradycją sięgającą ćwierćwiecza.

W koncelebrze mszy było 350 kardynałów, biskupów i księży.

Papież Franciszek wykorzystał swoje tradycyjne wielkanocne przesłanie, aby wezwać do zawieszenia broni w Strefie Gazy i powrotu izraelskich zakładników przetrzymywanych przez Hamas.

87-letni papież odprawił w Watykanie Mszę Wielkanocną na oczach tysięcy ludzi, pomimo obaw o  zdrowie.

Odnosząc się do konfliktów na całym świecie, Papież zaapelował, aby „nie poddawać się logice broni i  zbrojeń”.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„Pokoju nigdy nie buduje się bronią, ale wyciągniętymi rękami i otwartymi sercami” – powiedział.

Dziesiątki tysięcy wiernych zgromadziło się na Placu Świętego Piotra, aby wysłuchać Papieża.

Ponieważ miały się rozpocząć nowe negocjacje w sprawie rozejmu między Izraelem a Hamasem , papież Franciszek powiedział: „Ponownie apeluję o zapewnienie Strefie Gazy dostępu do pomocy humanitarnej i jeszcze raz wzywam do szybkiego uwolnienia zakładników przejętych 7 października oraz do natychmiastowe zawieszenie broni..

Odnosząc się do wpływu wojny na ludność cywilną, poczynając od dzieci, powiedział: „Ile cierpienia widzimy w ich oczach! Tymi oczami pytają nas: Dlaczego? Po co ta cała śmierć? Po co to całe zniszczenie? Wojna  to zawsze absurd i porażka.”

Papież Franciszek ostrzegł także kraje przed ponownym zbrojeniem się i mówił o trwającym konflikcie na Ukrainie nieco ponad dwa lata od rozpoczęcia przez Rosję inwazji na swojego sąsiada na pełną skalę. „Wzywając do poszanowania zasad prawa międzynarodowego, wyrażam nadzieję na powszechną wymianę wszystkich więźniów między Rosją a Ukrainą” – powiedział Papież.

Wojna w Gazie rozpoczęła się po bezprecedensowym ataku Hamasu na południowy Izrael, podczas którego zginęło około 1200 osób, a około 253 wzięto jako zakładników.

Izrael rozpoczął operację odwetową, utrzymując, że jej celem jest zniszczenie Hamasu. Według ministerstwa zdrowia kierowanego przez Hamas od tego czasu zginęło 32 782 Palestyńczyków, a 75 298 zostało rannych.

Niedziela Wielkanocna stanowi większą część kalendarza katolickiego i jest obchodzona przez 1,3 miliarda ludzi na całym świecie.

W niedzielę papieżowi Franciszkowi postawiono  wózek inwalidzki, gdy witał kardynałów odprawiających Mszę Wielkanocną.

Następnie przejechał papamobilem po Placu Świętego Piotra, machając do tłumów.

Dwa dni temu papież Franciszek przewodniczył nabożeństwu w Wielki Piątek w Bazylice Świętego Piotra, ale ze względu na  zdrowie pominął tradycyjną ceremonię Drogi Krzyżowej i procesję w rzymskim Koloseum – oznajmił Watykan.

W oświadczeniu Watykanu podano, że papież zdecydował się na odpoczynek jako środek zapobiegawczy.

Jednak w sobotę wziął udział w dwugodzinnej Wigilii Paschalnej, podczas której wygłosił długą homilię.