Kanadyjskie laboratorium DNA świadomie dostarczyło wyniki prenatalnych testów na ojcostwo, które rutynowo identyfikowały niewłaściwych biologicznych ojców – wykluczając prawdziwych ojców –  pozostawiając ślad zrujnowanych istnień ludzkich na całym świecie,  pokazało dziennikarskie śledztwo CBC News.

Harvey Tenenbaum, właściciel Viaguard Accu-Metrics , przyznał w rozmowie z producentem CBC  podczas rozmowy rejestrowanej ukrytą kamerą  że wyniki prenatalnych testów na ojcostwo , które jego laboratorium wykonywało przez około dekadę, „nigdy nie były zbyt dokładne”.

Test – jeśli zostanie wykonany prawidłowo – łączy DNA płodu znajdującego się we krwi matki z DNA biologicznego ojca.

Firma Viaguard z siedzibą w Toronto sprzedawała swoje testy prenatalne za pośrednictwem różnych powiązanych sklepów internetowych o nazwach takich jak Prenatal Paternities Inc. i Magazyn ojcostwa.

„Test nie był zbyt dokładny… I teraz podchodzimy do niego z nieufnością” – powiedział Tenenbaum.

Tenenbaum ma 91 lat i nadal prowadzi laboratorium, przez większość dni pojawia się na miejscu, odbiera telefony i spotyka się z klientami.   Biznesmen zaczął sprzedawać usługi DNA za pośrednictwem Viaguard na początku XXI wieku, rejestrując wydział ds. ojcostwa prenatalnego w 2013 r., jak wynika z dokumentacji biznesowej.

Podczas spotkania rejestrowanego ukrytą kamerą przedstawił się jako doświadczony ekspert naukowy, który widział już wszystko, i rzeczowym tonem stwierdził, że wie, iż błędne wyniki badań prenatalnego ojcostwa mogą wyrządzić trwałe szkody w życiu.

„A co, jeśli będzie to niewłaściwy facet, a ty dokonasz aborcji swojego dziecka, no wiesz, niewłaściwej osoby… Możemy sobie wyobrazić, że wszystko w życiu może się wydarzyć….

Opisał także przypadki, w których podczas porodu wykazano nieprawidłowe wyniki testów Viaguard. „To się działo. Dziecko wyszło czarne, a biały facet pyta: «O co tutaj chodzi?»” – mówił  Tenenbaum.

Kiedy później CBC News oficjalnie zwróciło się do Tenenbauma, ten zmienił zdanie, twierdząc, że testy były „dokładne” i „idealne”. A on zaprzestał ich sprzedaży ze względu na rosnące koszty ogólne.

CBC News przeprowadziło wywiady z dziesiątkami osób, na których życie miały wpływ nieprawidłowe wyniki prenatalnego testu na ojcostwo przeprowadzonego przez Viaguard. Wielu byłych klientów płaciło od 800 do nieco ponad 1000 dolarów za domowe zestawy testowe laboratorium w latach 2014–2020.

Eksperci twierdzą, że test jest bardzo dokładny, jeśli zostanie przeprowadzony prawidłowo.

Nieinwazyjny prenatalny test na ojcostwo, dopasowuje tysiące  danych genomowych – zwanych polimorfizmami pojedynczego nukleotydu (SNP) – w DNA płodu, które przepływa we krwi matki, z tysiącami SNP w DNA ojca.

Wydaje się jednak, że Tenenbaum podczas wykonywania przynajmniej niektórych prenatalnych testów na ojcostwo opierał się bardziej na domysłach niż na nauce, jak twierdzili byli pracownicy w rozmowie z CBC News.

Sika Richot w 2019 roku przez prawie trzy miesiące odbierała telefony dla Viaguard.

Richot powiedziała, że ​​Kazano jej pytać kobiety poszukujące prenatalnych testów na ojcostwo o pory ich cykli menstruacyjnych i daty stosunków z różnymi mężczyznami – informacje, które są bezużyteczne w przypadku testu DNA.

 

Całość tutaj

https://www.cbc.ca/news/canada/paternity-tests-dna-1.7164707