Minister spraw zagranicznych François-Philippe Champagne zaleca Kanadyjczykom wybierającym się za granicę, by przed podróżą sprawdzali wydawane przez rząd komunikaty i ostrzeżenia dotyczące koronawirusa. Stale rośnie liczba zarażonych i liczba krajów, do których wirus dociera. W związku z tym kraje na całym świecie wprowadzają ograniczenia w ruchu turystycznym.

W drodze na spotkanie gabinetu Champagne nazwał epidemię “sytuacją dynamiczną”. Powiedział, że najlepszą radą, jaką może mieć teraz dla Kanadyjczyków, jest: sprawdź i upewnij się, zanim wyjedziesz.

Global Affairs Canada rozszerzyło ostrzeżenie o podróżach na Koreę Południową, gdzie potwierdzono prawie 1000 przypadków zarażenia. Podróżni powinni zachować wyjątkową ostrożność. Jeśli chodzi o Włochy, ostrzeżenie podkreśla, że w tym kraju nieznane jest źródło niektórych zachorowań, a nowych przypadków wciąż przybywa. Podaje, że opieka medyczna we Włoszech jest dobra, ale na terenach wiejskich może być różnie. Poza tym lekarze i pielęgniarki mogą nie znać angielskiego lub francuskiego. Opieka w nagłych wypadkach zagrożenia życia jest bezpłatna, ale szpitale pobierają opłaty za rekonwalescencję.

Główna urzędniczka federalna ds. zdrowia publicznego, dr Theresa Tam, powiedziała, że ryzyko stwarzane przez koronawirusa w Kanadzie pozostaje na niskim poziomie. Potwierdziła, że grupa 195 osób ewakuowanych z Chin dwa tygodnie temu, która przebywała na kwarantannie w bazie w Trenton, została zwolniona.