Brytyjski premier Rishi Sunak potępił w nocy z soboty na niedzielę irański atak na Izrael i zapewnił, że Wielka Brytania będzie bronić Izraela. Stacja Sky News podała, że brytyjskie samoloty wojskowe uczestniczą w zestrzeliwaniu irańskich dronów.
“Z całą mocą potępiam lekkomyślny atak irańskiego reżimu na Izrael. Ataki te grożą zaognieniem napięć i destabilizacją regionu. Iran po raz kolejny pokazał, że zamierza siać chaos na własnym podwórku” – napisał Sunak w wydanym oświadczeniu.

“Wielka Brytania będzie nadal bronić bezpieczeństwa Izraela i wszystkich naszych regionalnych partnerów, w tym Jordanii i Iraku. Wraz z naszymi sojusznikami pilnie pracujemy nad ustabilizowaniem sytuacji i zapobieganiem dalszej eskalacji. Nikt nie chce dalszego rozlewu krwi” – dodał brytyjski premier.

W nocy z soboty na niedzielę Iran wystrzelił w kierunku Izraela kilkadziesiąt dronów, co jest odwetem za przeprowadzony na początku kwietnia atak na irański konsulat w Syrii, w którym zginęło kilku wysokiej rangi irańskich wojskowych. Stacja Sky News podała, że w zestrzeliwaniu dronów uczestniczą także samoloty brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych. (PAP)

bjn/wr/