IBM zainwestuje 730 mln dolarów w rozwój kanadyjskiej fabryki półprzewodników o powierzchni 800 akrów w Bromont w Que.

 

International Business Machines Corp. rozbuduje swój kanadyjski zakład pakowania i testowania półprzewodników, inwestując ponad 1 miliard dolarów kanadyjskich (730 milionów dolarów USA) w ciągu najbliższych pięciu lat.

Skupiający się na zaawansowanych komponentach półprzewodnikowych zakład IBM o powierzchni 800 akrów w Bromont w Quebecu, około 80 km na wschód od Montrealu, jest największym tego typu obiektem w Ameryce Północnej i siedzibą pierwszego w Kanadzie uniwersalnego komputera kwantowego.

Pakowanie, czyli proces techniczny, podczas którego chipy przekształcane są w komponenty mikroelektroniczne, stanowi istotną część łańcucha dostaw i wymaga wykwalifikowanej siły roboczej. Na kontynencie możliwości pakowania półprzewodników są bardzo ograniczone i większość z nich znajduje się w zatrudniającym 1000 pracowników zakładzie w Bromont.

„Nawet jeśli produkujemy procesory w fabrykach w USA lub Kanadzie, musielibyśmy odesłać je z powrotem na Tajwan w celu pakowania” – powiedział w wywiadzie Jamie Thomas, dyrektor generalny ds. usług  w IBM. „To, czego naprawdę potrzebujesz, to pełny łańcuch dostaw na kontynencie”.

Plan rozwoju Bromont IBM o wartości 1 miliarda dolarów kanadyjskich zostanie zrealizowany do 2029 roku. Po miesiącach rozmów z rządem IBM ogłosił w piątek etap początkowy, w ramach którego utworzy się 280 stanowisk pracy dla wykwalifikowanych pracowników.

Pierwszy etap to inwestycja o wartości 227 milionów dolarów kanadyjskich — obejmująca partnera IBM, MiQro Innovation Collaborative Center — która rozbuduje istniejącą fabrykę w Quebecu i zbuduje laboratorium badawczo-rozwojowe.