W niedzielę przywódcy partii liberalnej, konserwatywnej i NDP dołączyli do parady Khalsa (Parady Czystych) w Toronto, aby zaapelować do sikhijskich wyborców z Khalistanu. Trudeau otrzymał miecz, Pierre posunął się o krok dalej niż Trudeau, zginając kolano, a Jagmeet wygłosił całe przemówienie w języku pendżabskim.

Tysiące ludzi przybyło w niedzielę do centrum Toronto na jedno z największych corocznych wydarzeń w mieście. Według Rady Sikhów i Gurdwarów w Ontario (OSGC), Vaisakhi, znane również jako Dzień Khalsa, upamiętnia Sikhijski Nowy Rok i założenie społeczności Sikhów w 1699 roku.

Od lat organizacja organizuje coroczną paradę wzdłuż Lake Shore, która według rady jest trzecią co do wielkości w kraju i co roku przyciąga tysiące uczestników.

Dzień rozpoczął się o godzinie 9:00 w CNE Better Living Centre, parada rozpoczęła się o 13:00 i udała się na wschód do Nathan Phillip Square o 15:30. Wydarzenie trwało do 18:00.

Uczestnicy otrzymali darmowe jedzenie, słuchali modlitw sikhijskich granych na tradycyjnych instrumentach

Policja w Toronto całkowicie lub częściowo zamknęła na czas wydarzenia wiele ulic, w tym Bay Street od Hagerman Street do Queen Street W., University Avenue od Dundas Street W. do Queen Street W. i Albert Street przy Bay Street.

Pojawili się politycy wszystkich szczebli władzy, w tym premier Justin Trudeau, lider Kanadyjskiej Partii Konserwatywnej Pierre Poilievre i lider federalnego NDP Jagmeet Singh. W spotkaniu uczestniczyła także burmistrz Olivia Chow.

„Od dawna podziwiam tradycję Khalsa. Opiera się ona na zasadach wolności, równości, sprawiedliwości i hojności oraz duchu dzielenia się” – powiedziała Chow.

„Gratuluję wspaniałej parady z okazji Dnia Khalsa i szczęśliwego Vaisakhi”.