Rząd federalny przekaże miastu Toronto kwotę 104,34 mln dolarów na pomoc w organizacji sześciu meczów podczas Mistrzostw Świata FIFA 2026.

Burmistrz Toronto Olivia Chow i federalna minister sportu Carla Qualtrough ogłosiły to w piątek na stadionie BMO Field w Toronto.

W lutym rząd prowincji przeznaczył 97 milionów dolarów na finansowanie wydarzenia, pod warunkiem uzyskania odpowiednich środków z Ottawy.

„FIFA 2026 zjednoczy nasz kraj” – powiedziała Qualtrough. „Na tym polega siła sportu”.

„Kanada jest domem dla całego świata” – dodała. „A w 2026 roku świat poczuje się tu jak w domu.”: Qualtrough dodała, że wkład federalny wesprze koszty operacyjne.

Fundusze pomogą nam powitać v tysiące ludzi w naszym mieście, aby zaprezentować Toronto światu – powiedziała Chow

Rząd federalny zobowiązał się już do przekazania 116,66 mln dolarów na mecze w Vancouver.

Miasto oczekuje, że podczas Pucharu Świata utworzy się ponad 3500 miejsc pracy, impreza przyciągnie 300 000 gości i wygeneruje produkt krajowy brutto o wartości około 393 milionów dolarów dla Toronto i 456 milionów dolarów dla Ontario.

Vancouver będzie także gospodarzem  turnieju składającego się ze 104 meczów, którego Kanada jest współorganizatorem wraz ze Stanami Zjednoczonymi i Meksykiem. Urzędnicy ogłosili we wtorek, że zorganizowanie siedmiu meczów na stadionie BC Place może kosztować do 581 milionów dolarów, czyli ponad dwukrotnie więcej niż szacowano dwa lata temu.

Toronto i Vancouver będą gospodarzami po pięć meczów rundy otwarcia oraz meczu 1/8 finału. Vancouver zorganizuje także mecz 1/8 finału.