Wiadomość o tym, że policja prowincji Ontario (OPP) prosi obecnie o poddanie się badaniu alkomatem  wszystkich kierowców zatrzymanych na obszarze Greater Toronto Area, nawet jeśli nie wykazują żadnych oznak nietrzeźwości, zaskoczyła wiele osób i wywołała pytania dotyczące  naruszenia praw osobistych .

Jednak jak powiedział CityNews w czwartkowym wywiadzie wybitny prawnik DUI, Calvin Barry, policja od dawna ma prawo żądać testu alkomatem.

„Jakieś siedem lat temu nastąpiła zmiana legislacyjna. Powodem, dla którego liberałowie to wszystko zrobili były sprawy niesła takie jak Marco Muzzo” – dodał, odnosząc się do pijanego kierowcy, który zabił troje dzieci i ich dziadka w wypadku we wrześniu 2015 r. w Vaughan, Ontario.

„Uzasadnione podejrzenia” zostały usunięte z kodeksu w noewlizacji, tyle że teraz policjanci zaczynają się na nią powoływać”.

W środowym komunikacie OPP potwierdziła, że ​​obecnie przeprowadza obowiązkowe badanie na zawartość alkoholu w organizmie (MAS) „w ramach każdego zatrzymania w ruchu drogowym”. OPP zauważyła, że ​​posunięcie to następuje w związku z wzrostem liczby wypadków  związanych z jazdą pod wpływem alkoholu.

„Ponownie przypominamy kierowcom, aby byli przygotowani do pobrania próbki oddechu podczas zatrzymania” – czytamy dalej w komunikacie OPP.