Minister ds. imigracji, uchodźców i obywatelstwa Marc Miller twierdzi, że możliwość stałego pobytu natychmiast po przybyciu do Kanady zapewni zagranicznym opiekunom „elastyczność, o którą walczą od dziesięcioleci”. W poniedziałkowe popołudnie rząd federalny ogłosił dwa nowe programy pilotażowe, które umożliwią uprawnionym opiekunom – posiadającym między innymi odpowiednie doświadczenie i wykształcenie równoważne kanadyjskiemu dyplomowi szkoły średniej – uzyskanie stałego pobytu po przyjeździe.

„Opiekunowie odgrywają kluczową rolę we wspieraniu kanadyjskich rodzin, a nasze programy muszą odzwierciedlać ich nieoceniony wkład” – stwierdził minister imigracji Marc Miller w oświadczeniu zawartym w komunikacie prasowym .

„W miarę jak pracujemy nad wdrożeniem programu dla stałych opiekunów, te dwa nowe programy pilotażowe nie tylko poprawią wsparcie dla opiekunów, ale także zapewnią rodzinom opiekę wysokiej jakości, na jaką zasługują”.

 

W poniedziałkowe popołudnie w Toronto Miller zapowiedział, że programy pilotażowe ruszą już jesienią tego roku.
Miller stwierdziła, że ​​w obliczu starzenia się populacji Kanady rośnie zapotrzebowanie na opiekunów, którzy będą wspierać ludzi. Zauważył, że wielu opiekunów, którzy przybywają do Kanady, aby podjąć się tej pracy, to kobiety, a niektóre z nich są oddzielane od własnych rodzin w związku z wyjazdem za granicę, aby zaopiekować się innymi.