Miasto Calgary ogłosiło 15 czerwca lokalny stan wyjątkowy z powodu awarii głównego wodociągu, która miała wpływ na zaopatrzenie miasta w wodę.

Ograniczenia w dostawie wody mogą potrwać dodatkowe trzy do pięciu tygodni, ponieważ konieczne będą dalsze naprawy.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„Decyzja o ogłoszeniu  lokalnego stanu nadzwyczajnego nie została podjęta lekko, ale musimy być przygotowani na wszystkie ewentualności związane z wykonaniem prac remontowych głównego źródła zaopatrzenia w wodę” – stwierdziła w komunikacie burmistrz Calgary, Jyoti Gondek
5 czerwca miasto zgłosiło „rozległą awarię magistrali wodociągowej” w północno-zachodnich rejonach Bowness i Montgomery, co miało wpływ na zaopatrzenie w wodę w całym Calgary. W odpowiedzi Zarząd Kryzysowy Calgary   uruchomił Centrum Operacji Kryzysowych, aby zająć się problemem.

Aby zaradzić niedoborom wody, miasto wdrożyło ograniczenia poboru wody . Jak opisano w komunikacie prasowym z 6 czerwca , firmy poproszono o zaprzestanie wszelkich innych niż niezbędne działań związanych z wykorzystaniem wody, w tym  prac budowlanych, mycia okien, i mycia nawierzchni

W ramach tych samych ograniczeń zachęca się mieszkańców  do ograniczania zużycia wody do  takich czynności jak zmywanie naczyń i pranie. Prosi się  również o branie krótszych pryszniców.