Rząd Ontario zapowiedział że na stałe zamyka „natychmiast” dla publiczności Ontario Science Centre  ze względu na „poważne problemy konstrukcyjne”, które stwierdzono w budynku w niedawnym raporcie inżynieryjnym.

Nagłe zamknięcie atrakcji turystycznej w North York oznacza, że ​​Torontończycy od dzieisaj nie będą już mogli odwiedzać centrum , chociaż prywatne wydarzenia zaplanowane na weekend będą mogły się odbyć.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„Podjęte dzisiaj działania mają na celu ochronę zdrowia i bezpieczeństwa gości oraz personelu Ontario Science Center, jednocześnie wspierając jego ewentualne ponowne otwarcie w nowym, nowoczesnym obiekcie” – stwierdziła Kinga Surma, minister ds. infrastruktury prowincji w komunikacie prasowym.

Według prowincji z nowego raportu firmy inżynieryjnej Rimkus Consulting Group wynika, że ​​centrum otwarte w 1969 r. jest już w casie tegorocznej zimy „zagrożone awarią paneli dachowych” z powodu „obciążenia śniegiem”.

„Najnowsza ocena inżynierska pokazuje, że konstrukcja dachu w niektórych częściach obiektu została zbudowana przy użyciu materiałów i systemów budowlanych, które są obecnie przestarzałe, a niektóre panele dachowe ulegają zniszczeniu” – czytamy w komunikacie prasowym.

„Chociaż budynek pozostaje bezpieczny przez całe lato dzięki ulepszonemu procesowi monitorowania wody deszczowej i zarządzania obiektem,  miesiące te będą potrzebne pracownikom, aby bezpiecznie opróżnić budynek”.

W raporcie firma inżynieryjna oceniła stan paneli zbudowanych ze wzmocnionego autoklawizowanego betonu komórkowego (RAAC), lekkiego produktu betonowego, który był popularnym materiałem budowlanym w budynkach edukacyjnych i przemysłowych w prowincji od połowy lat pięćdziesiątych do połowy lat siedemdziesiątych.

W raporcie zauważono, że „w innych krajach wykazano, że RAAC może ulegać degradacji w wyniku infiltracji wody”.

„Jako materiał budowlany RAAC ma ogólnie zmniejszoną wytrzymałość w porównaniu z konstrukcjami stalowymi lub tradycyjnym betonem, co czyni go bardziej podatnym na uszkodzenia w wyniku uderzeń i zwiększa ryzyko nagłej awarii. Ogólnie rzecz biorąc, żywotność paneli RAAC jest krótsza w porównaniu z innymi popularnymi typami konstrukcji dachowych, w tym stalowymi lub tradycyjnymi prefabrykowanymi panelami betonowymi” – czytamy w raporcie.

W raporcie zauważono, że spośród paneli, które firma była w stanie ocenić, jeden został zaliczony do kategorii „ryzyka krytycznego”, a około sześć procent uznano za „wysokiego ryzyka”. Kolejne dziewięć procent paneli uznano za „średnie ryzyko”, a pozostałe 84 procent paneli za „niskie ryzyko”.

„Znaczne obciążenie śniegiem lub deszczem może przekroczyć zmniejszoną nośność uszkodzonych paneli, narażając je na zwiększone ryzyko nagłego zawalenia się”.

Wcześniej ustalono, że większość niezbędnych napraw wynika z odroczonych prac konserwacyjnych, które były odkładane przez lata przez obecne i poprzednie władze prowincji.

Według uzasadnienia biznesowego opublikowanego w zeszłym roku dach to tylko jedna z wielu rzeczy, które w obiekcie popadły w ruinę, znacznych inwestycji wymagają  systemy mechaniczne, elektryczne i windy, które wymagają.

Władze prowincji stwierdziły, że w celu naprawy przestarzałej i niesprawnej infrastruktury” muzeum konieczna jest  inwestycja kapitałowa w wysokości minimum 478 milionów dolarów.

W następstwie nowego raportu władze prowincji stwierdziły, że wszyscy pracownicy muszą opuścić budynek do 31 października.

W piątek rząd zapewnił, że „nie nastąpi natychmiastowa utrata miejsc pracy” w związku z nagłym zamknięciem placówki, ale nie poinformował co stanie się z pracownikami Ontario Science Center po całkowitym opróżnieniu budynku.

Obiekt, zlokalizowany pod adresem 770 Don Mills Road w dzielnicy Flemingdon Park w Toronto, miał w nadchodzących miesiącach zorganizować szereg obozów letnich.

„Wyznaczono  pobliską szkołę, w której prowadzone będą podobne programy, jako alternatywne miejsce bezpłatnych obozów letnich dla wcześniej zarejestrowanych dzieci” – czytamy w komunikacie prasowym.

W poniedziałek Infrastructure Ontario wystosuje zapytanie ofertowe w celu znalezienia „odpowiedniej tymczasowej lokalizacji” dla programów Ontario Science Centre do czasu zakończenia budowy nowego stałego obiektu w Ontario Place.

Budowa nowego obiektu Ontario Science Center, powstającego w ramach planu rządu Forda mającego na celu rewitalizację Ontario Place, rozpocznie się w 2025 r. Centrum może powitać gości już w 2028 r.,

Decyzja o przeniesieniu obiektu do Ontario Place spotkała się z krytyką ze strony zwolenników i lokalnych polityków, którzy argumentowali, że rząd Forda nie przeprowadził odpowiednich konsultacji ze społecznością w sprawie przeniesienia atrakcji turystycznej do mniejszej lokalizacji w centrum miasta.

Dodatkowo teren, na którym znajduje się centrum nauki, jest własnością miasta, a obecna umowa dzierżawy, wynegocjowana jeszcze w 1965 roku na 99 lat, pozwala jedynie na wznoszenie obiektów „na potrzeby działalności centrum nauki”.

Burmistrz Toronto Olivia Chow już wcześniej wspomniała, że ​​chciałaby kontynuować programy związane z nauką na tym obszarze.

W oświadczeniu opublikowanym w piątek Chow stwierdził, że zamknięcie jest „bolesną stratą dla miasta”.

Powiedziała, że ​​ta wiadomość jest szczególnie trudna dla mieszkańców społeczności lokalnej, gdzie potrzeba więcej przestrzeni dla młodzieży i rodzin.

Liderka NDP w Ontario, Marit Stiles, nazwała zamknięcie „rozdzierającym serce”.

„Społeczności poza centrum miasta też zasługują na miłe rzeczy… Rodziny w całym Toronto stracą dostęp do publicznej edukacji naukowej dla swoich dzieci, potencjalnie przez lata” – napisała.

„Rząd mógł zainwestować w rewitalizację Centrum Nauki w Ontario, ale zamiast tego wykorzystał nasze publiczne pieniądze do wymyślenia pozornego uzasadnienia biznesowego przeciwko temu ważnemu centrum społeczności”.

Premier Doug Ford sugerował wcześniej że przeniesienie Ontario Science Centre  może stworzyć „ogromną szansę” na więcej mieszkań.

„Osobiście uważam, że to świetny pomysł” – dodał.

Ontario Science Centre poddawane było od jakiegoś czasu przebudowie