Ukraina jest zbyt SKORUMPOWANA, aby dołączyć do NATO, twierdzą USA, co jest poważnym ciosem dla Zełenskiego… i wsparciem dla Putina. Korupcja od lat powstrzymuje Ukrainę przed pogłębianiem więzi z Zachodem czytamy w Daily Mail.

Zełenski naciskał na przystąpienie do NATO po zakończeniu brutalnej inwazji Rosji , aby chronić się przed przyszłymi inwazjami, gdyż pakt zobowiązuje jego członków do militarnej obrony sojuszników w przypadku ataku.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Jednak korupcja i inne problemy okazały się poważnym problemem dla przywódcy Ukrainy, blokując dalszy rozwój stosunków z Zachodem.

W 2022 r., po tym jak Ukraina formalnie złożyła wniosek o członkostwo w UE, Komisja Europejska napisała o Ukrainie, że chociaż „zapobieganie korupcji i jej zwalczanie zajmuje szczególnie wysokie miejsce na liście priorytetów reform na Ukrainie od czasu rewolucji godności” w 2014 r., „korupcja pozostaje poważnym wyzwaniem”.
Blok obronny zwróci się na swoim corocznym szczycie w przyszłym tygodniu w Waszyngtonie z prośbą o podjęcie przez Ukrainę „dodatkowych kroków przed formalnym postępem w rozmowach o członkostwie”

Zełenski najwyraźniej podejmuje ten problem bezpośrednio, szczególnie w wojsku. We wrześniu zwolnił wszystkich sześciu swoich wiceministrów obrony bez podania przyczyn, kilka tygodni po odwołaniu swojego głównego ministra obrony . Stany Zjednoczone doceniły jego wysiłki, a urzędnik Departamentu Stanu powiedział dla Telegraph: „Musimy się zatrzymać i wyrazić uznanie za wszystko, co Ukraina zrobiła w imię reform w ciągu ostatnich ponad dwóch lat”.

NATO przekazało Ukrainie listę reform, które będzie musiała przeprowadzić, zanim będzie mogła ubiegać się o członkostwo. Jak twierdzą urzędnicy, Zełenski pracuje nad ich realizacją.

„To coś, co NATO robi po cichu i poza radarem, co pomaga im zbliżyć się do członkostwa” – powiedziało źródło.