Ambasador Izraela w Polsce Yacov Livne przypomniał rocznicę zbrodni popełnionej 10 lipca 1941 r. w Jedwabnem. Dopuścił się jednak przy tym manipulacji. Jako ilustracje swojego wpisu wykorzystał zdjęcie niemieckiego obozu zagłady. Równocześnie  stwierdził, że Polskę okupowali… “naziści”!

– 10 lipca 1941, w okupowanej przez nazistów Polsce, podczas pogromu w Jedwabnem setki żydowskich mężczyzn, kobiet i dzieci zostało wpędzonych do stodoły i spalonych żywcem przez swoich sąsiadów – napisał Livne, dodając do tego hasztagi o Holokauście i pamięci.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

“Naziści”, nie Niemcy!

Livne zilustrował wpis grafiką, na której widnieje zdjęcie z Konzentrationslager Bergen-Belsen – niemieckiego obozu koncentracyjnego istniejącego w latach 1940–1945 w III Rzeszy w pobliżu miasta Bergen. W KZ Bergen-Belsen zginęło ok. 50 000 więźniów obozu koncentracyjnego i ok. 20 000 jeńców wojennych, w tym Polacy.

Ambasador Izraela oskarżany jest o celową manipulację. Zdjęcie zawierające brytyjskich żołnierzy, którzy palili obóz w Bergen w 1945 r. po jego wyzwoleniu, zostało zrównane z Jedwabnem. Odbiorcy doszukują się tu celowego uderzenia w Polaków.

za niezależna.pl