Kanadyjska agencja inspekcji żywności (Canadian Food Inspection Agency, CFIA), odpowiedzialna za kontrolę gatunków inwazyjnych, prosi o zgłaszanie miejsc występowania intruzów. Kanadyjczycy, którzy tylko czekają, by zająć się pielęgnacją ogrodu lub wyjechać na kemping, powinni zwrócić szczególną uwagę na trzy gatunki owadów.

Pierwszy z nich to opiętek jesionowy, czyli emerald ash borer. Szmaragdowy chrząszcz pochodzi z Azji i występuje w całym Ontario aż po Thunder Bay oraz w dużej części prowincji atlantyckich. W ostatnich latach był znajdowany w Winnipegu. W migracji pomagają im ludzie, przenosząc chrząszcze w drewnie kominkowym. O jego obecności mogą świadczyć utrata liści przez jesiony i popękana kora, a także duża aktywność dzięciołów, których przysmakiem są larwy opiętka. Larwy żyją pod korą i zjadają drewno. Wychodzą pod koniec wiosny, jako osobniki dorosłe, pozostawiając w korze charakterystyczne otwory w kształcie litery „V”. 99 proc. zaatakowany drzew ginie.


PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Drugi gatunek to mszyca z rodziny ochojnikowatych, hemlock woolly adelgid. Przybyła także z Azji. Występuje w południowej części Nowej Szkocji, poza tym owady widziano w Toronto i dalej na południe w regionie Niagara Gorge. Żerują na choinach kanadyjskich (gatunek z rodziny sosnowatych). Drzewa te rosną w starych lasach w prowincjach atlantyckich, południowym Quebecu i środkowym Ontario. Dorosłe mszyce są maleńkie, praktycznie nie można ich dostrzec. Widać za to miejsca, w których składają jaja, narośle przypominają kuleczki z waty. Znajdują się po spodniej stronie igieł, u nasady. Dorosłe owady żerują dokładnie w tych miejscach, co powoduje utratę igieł. Mszyce są przenoszone przez ludzi z drewnem, przez wiatr lub przez ptaki.

Trzeci, dobrze znany gatunek szkodnika, to brudnica nieparka (Gypsy moth). Po raz pierwszy w Ontario pojawiła się na początku XIX wieku. Ćmy są przywożone z kontenerami na statkach, na których składają jaj. Szczególnie narażone na występowanie owadów są miasta portowe, takie jak Vancouver. Ich obecność odnotowano w Ontario, Kolumbii Brytyjskiej i w prowincjach atlantyckich. Jaja brudnicy wyglądają jak podłużne żółto-brązowe narośle o średnicy około 4 cm na drzewach, meblach ogrodowych, samochodach czy dziecięcych zabawkach. W przypadku znalezienia jaj, należy zeskrobać kokony z powierzchni, do których są przytwierdzone. Gąsienice brudnicy są bardzo żarłoczne, potrafią szybko ogołocić drzewo z liści. Są charakterystyczne – mają na grzbiecie sześć par czerwonych kropek i pięć par niebieskich.