11 sierpnia w Sanktuarium Męczenników Kanadyjskich w Midland odbyła się doroczna pielgrzymka Polonii rokrocznie organizowana od 1956 r.
W tym roku gościem specjalnym był Biskup z Częstochowy Andrzej Przybylski. Jak co roku też to Midland dotarła Pielgrzymka Piesza z Toronto. Była ona w tym roku wyjątkowo liczna, uczestniczyło wiele młodych ludzi.
Wszystkich przywitał przewodniczący Konferencji Księży Polskich na Wschodnią Kanadę proboszcz Parafii Świętego Maksymiliana Kolbe w Mississaudze ojciec Janusz Błażejak.

Łącznie w Midland zgromadziło się 8,5 tys. osób przybyła między innymi posłanka do legislatury Ontario Natalia Kusendova. Proboszcz Błażejak zaapelował do niej by broniła życia i wsparła inicjatywę obrony wolności sumienia lekarzy w Ontario, tak by nie musieli wykonywać, asystować, ani referować pacjentów do eutanazji.

W swojej homilii bp Przybylski wezwał do modlitwy za Polskę, polski Kościół i biskupów wspierania ich w modlitwie. Zaapelował też o wsparcie dla abpa Krakowa Marka Jędraszewskiego i innych biskupów, którzy mówią “non possumus” nowej ideologii.

Przypomniał że Chrystus daje siłę do obrony wiary, a wiarę należy pogłębiać między innymi właśnie poprzez pielgrzymowanie. Zachęcił również, aby wszędzie i zawsze bronić wiary i okazywać ją tak, aby inni wiedzieli o naszej wartościach. Mszę św. w Swięto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny zakończyło Biskupie Błogosławieństwo dla Polonii oraz szzczególne dla osób, które podjęły zobowiązanie duchowej adopcji osób nienarodzonych oraz zobowiązanie do przestrzegania trzeźwości. (ak)