W poniedziałek premier Trudeau zapowiedział, że rząd federalny przekaże 26,8 miliona dolarów na pomoc prawną dla uchodźców i imigrantów. Dofinansowanie ma być jednorazowe. Trudeau stwierdził, że Ottawa „inwestuje” 26,8 miliona dolarów, by mieć pewność, że imigranci i uchodźcy w Ontario w dalszym ciągu będą mieć dostęp do usług prawnych.

Ontario rzeczywiście dostanie największą część – 25,7 miliona. Kolumbii Brytyjskiej przypadnie 1,16 mln, a Manitobie 20 000 dol.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Wcześniej w ramach nowego budżetu prowincji rząd Ontario zmniejszył budżet Legal Aid Ontario o 30 proc. i wycofał się z finansowania usług prawnych dla uchodźców i imigrantów. Trudeau skrytykował Forda za tę decyzję w poniedziałek i powiedział, że tak właśnie funkcjonują rządy konserwatywne – robią krok w tył i szkodzą tym, którzy i już i tak są najbardziej poszkodowani. Mówią, że są dla ludzi, a ostatecznie eliminują usługi dla najbardziej potrzebujących.

Ontaryjski prokurator generalny Doug Downey powiedział, że za politykę imigracyjną odpowiada rząd federalny, dlatego Ottawa powinna ponosić koszty z nią związane. Podkreślił, że do tej pory Ottawa pokrywała 35 proc. kosztów pomocy prawnej dla imigrantów i uchodźców w Ontario. Inne prowincje dostawały 90 proc.