Quebec wprowadza “test z wartości”, który będą musieli zdawać imigranci zainteresowani osiedleniem się w tej prowincji. Od 1 stycznia zaliczenie testu będzie pierwszym krokiem do uzyskania stałej rezydencji. Będzie wymagane zarówno od imigrantów, jak i od towarzyszących im pełnoletnich członków rodziny. Przewidziano wyjątki dla nieletnich i osób, którym stan zdrowia nie pozwala na zdawanie egzaminu.

Wprowadzenie testu obiecywała w trakcie kampanii wyborczej Coalition Avenir Québec. Premierowi François Legaultowi udało się obejść wymagania Ottawy wprowadzając test do procesu selekcji, który poprzedza proces przyznawania stałej rezydencji. Za proces selekcji odpowiada prowincja.

Póki co nie wiadomo, jakie będą pytania, które mają udowodnić znajomość “wartości demokratycznych i wartości określonych w Karcie Praw i Swobód Quebecu”. Pewne jest, że do zaliczenia testu trzeba będzie uzyskać 75 proc. prawidłowych odpowiedzi. W razie niepowodzenia test będzie można powtórzyć. Po drugiej porażce aplikant będzie mógł zapisać się na kurs albo próbować po raz kolejny.