Mieszkańcy Quebecu, którzy mają więcej niż 18, ale mniej niż 21 lat, i są zainteresowani legalnym zakupem marihuany, powinni zacząć gromadzić zapasy. 1 stycznia 2020 roku prowincja podniesie do 21 lat limit wieku, w którym będzie można kupić narkotyk. Tym samym Quebec będzie prowincją z najwyższym limitem w kraju. Wszędzie indziej limit wynosi 19 lat, poza Albertą, gdzie legalnie marihuanę można kupić już po 18 urodzinach.

Rząd Quebecu tłumaczy, że chce jasno pokazać, jakie są jego priorytety, a tu chodzi o ochronę nastolatków. Podniesienie granicy wieku ma poparcie większości społeczeństwa, mówił minister zdrowia.

Decyzja rządu była z kolei krytykowana przez przemysł, niektórych specjalistów medycznych i premiera Justina Trudeau. Trudeau stwierdził, że na zmianie zyska przestępczość zorganizowana, a mlodzież będzie kupować narkotyki od Hells Angels.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Ustawa ostatecznie została przyjęta we wtorek. Za głosowała partia rządząca, Coalition Avenir Québec, wszyscy członkowie opozycji byli przeciw. Prawo dodatkowo zabrania w trybie natychmiastowym sprzedaży słodyczy i deserów z marihuaną, w tym czekolady. Produkty te będą legalne w połowie grudnia, czyli wtedy, kiedy zalegalizuje je ustawa federalna.