Pomysły wprowadzenia systemu Silver Alerts, które dotyczyłyby zaginięcia osób starszych cierpiących na choroby degeneracjne układu nerwowego takie jak demencja czy choroba Alzheimera, wbrew pozorom nie budzą entuzjazmu w Kanadzie. Nawet Alzheimer’s Society of Canada wypowiada się na ten temat z pewną rezerwą, twierdząc, że w gruncie rzeczy nie ma niezbitych dowodów na to, że takie ostrzeżenia rzeczywiście działają. Mary Schulz, dyrektor ds. edukacji stowarzyszenia, dodaje, że ludzie przestaną przywiązywać wagę do alarmów, jeśli będą ich dostawać zbyt dużo.

Według Alzheimer Society of Canada w Kanadzie mieszka około 564 000 osób z demencją. Według prognoz do 2031 roku liczba ta wzrośnie o 66 proc. do 937 000.

Sam Noh, zwolennik Silver Alerts, mówi, że jego ojciec zaginął w 2013 roku w Coquitlam, B.C. Nigdy nie wrócił do domu. Potem słyszał, że ludzie widzieli jego ojca pierwszego dnia po zaginięciu, ale nie wiedzieli, jak to zgłosić. Noh przypomina, że po pierwszej dobie szanse na przeżycie zaginionej osoby znacznie maleją.

Była minister Ontario, odpowiedzialna za sprawy seniorów, Sophia Aggelonitis, także opowiada się za systemem Silver Alerts. Jest założycielką Silver Alert Canada. Uważa, że szczegóły działania ogólnokrajowego systemu mogłyby opracowywać poszczególne regiony. W różnych sytuacjach wysyłane by były różne alarmy, a najlepszymi osobami, które mogłyby określać typ alarmu, byliby policjanci.

Silver Alerts funkcjonują w wielu stanach USA. Każdy stan ma własne kryteria ogłaszania alarmu. Przykładowo w Kalifornii informacje są wysyłane, gdy osoba zaginiona ma 65 lat lub więcej, jest upośledzona lub ma zaburzenia poznawcze, a służby policyjne uznały, że zniknęła w niewyjaśnionych lub podejrzanych okolicznościach. Często Silver Alerts, w przeciwieństwie do Amber Alerts, nie są wysyłane na telefony komórkowe, a raczej publikowane w mediach, mediach społecznościowych lub na tablicach informacyjnych przy autostradach.

W Kanadzie w 2017 roku Alberta i Manitoba wprowadziły poprawki do ustaw o osobach zaginionych, by umożliwić wprowadzenie Silver Alerts. Mimo to alarmy są stosowane sporadycznie. W Ontario pomysł wprowadzeni alarmów był rozważany w 2011 roku, ale ostatecznie został zarzucony.