Niedobór statków zmusza Kanadę do odwołania kluczowej misji badawczej w zakresie zmian klimatu
Ekspedycja miała miała dokonywać takich pomiarów, jak temperatura w całej pionowej kolumnie wodnej, czy liczba mikroskopijnych organizmów

Ministerstwo Rybołówstwa i Oceanów zostało zmuszona tej jesieni do anulowania podstawowych badań oceanograficznych w celu monitorowania zmian klimatu, ponieważ nie można było znaleźć statku zdolnego poradzić sobie z trudnymi warunkami pogodowymi na Północnym Atlantyku.

56-letni kanadyjski statek naukowy straży wybrzeża Hudson zwykle przeprowadza badania w ramach programu monitorowania strefy atlantyckiej (AZMP), ale w tym roku Hudson był niedostępny, ponieważ remont mający na celu przedłużenie życia jednostki trwa dłużej niż oczekiwano.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

 

Od lat 90. program monitorowania strefy atlantyckiej obejmuje ekspedycje naukowców na morze dwa razy w roku w celu gromadzenia danych biologicznych, chemicznych i fizycznych u wschodniego wybrzeża Kanady.

Rejsy morskie mierzą wszystko, od temperatur w całej kolumnie wodnej po zakwity mikroskopijnych organizmów u podstawy łańcucha pokarmowego.

Po  pierwszy raz kiedy badanie  zostało anulowane.