Otwarcie programu imigracyjnego łączenia rodzin zostało odroczone. Rząd podaje, że rozważa wprowadzenie nowego systemu, który będzie bardziej sprawiedliwy od obecnego. Zmiany w sposobie naboru wniosków o sponsorowanie członków rodzin mają wejść w życie najszybciej jak się da.

Program pozwala obywatelom i stałym rezydentom składanie wniosków o sprowadzenie rodziców i dziadków do Kanady. Najbardziej krytykowany jest proces przyjmowania aplikacji, który działa na zasadzie “kto pierwszy, ten lepszy” (zastąpił loterię, również ostro krytykowaną, a jeszcze wcześniej również liczyła się kolejność składania wniosków, przy czym dokumenty składało się osobiście, więc kolejki przed urzędami ustawiały się już w nocy). Wnioski składa się przez internet, a liczba miejsc jest ograniczona. W minionym roku wszystkie były zajęte w ciągu kilku minut po otwarciu naboru. W poniedziałek runda przewidziana na1 stycznia 2020 roku została odroczona.

Jamie Liew, profesor prawa imigracyjnego z University of Ottawa, mówi, że rodziny, które szykowały się do złożenia wniosku będą zawiedzione. Wielu z nich pewnie nie udało się wysłać aplikacji w roku 2019 i czekały cały rok na kolejną szansę. Zdaniem Liew pierwszą rzeczą do zmiany jest zwiększenie liczby przyjmowanych aplikacji, bo obacny system nie odpowiada potrzebom.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

W ostatniej rundzie, otwartej 28 stycznia, rząd zaakceptował 27 000 wniosków. Ponad 100 000 osób próbowało wypełnić formularz internetowy. Nabór trwał niecałe 9 minut. Wielu zainteresowanych nie zdążyło nawet uzupełnić formularza.