Premier Justin Trudeau wystąpił w sobotę na konferencji prasowej w Ottawie, mówiąc, że „jest oburzony” po przyznaniu się Iranu, do zestrzelenia ukraińskiego samolotu.

Trudeau powiedział w sobotę w rozmowie telefonicznej z prezydentem Iranu Hassanem Rouhani, że Teheran musi wziąć pełną odpowiedzialność za zestrzelenie samolotu i zabicie wszystkich 176 pasażerów i załogi na pokładzie, w tym 57 Kanadyjczyków.

Trudeau powiedział, że jest zarówno „oburzony”, jak i „wściekły” z powodu katastrofy i oczekuje pełnej współpracy ze strony władz irańskich przy badaniu okoliczności, które doprowadziły do ​​incydentu.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„Potrzebujemy pełnej jasności co do tego, jak  tak straszna tragedia mogła się wydarzyć” – powiedział Trudeau. . „Rodziny ofiar domagają się sprawiedliwości”.

Samolot rozbił się w środę po tym, jak uderzył weń pocisk wystrzelony przez irańską Straż Rewolucyjną. Rozbił się w kilka minut po wystartowaniu z lotniska imama Chomeiniego w Teheranie i zaledwie kilka godzin po tym, jak w odwecie za zamordowanie gen. Qassem Soleimani Iran rozpoczął atak rakietowy na dwie bazy wojskowe, w których przebywały wojska amerykańskie i kanadyjskie .

Rouhani przyznał w sobotę, że śledztwo przeprowadzone przez irańskie wojsko wykazało, że z powodu „błędu ludzkiego” zostały wystrzelone pociski.

Oświadczenie rządu irańskiego oznaczało znaczącą zmianę kursu; zaledwie dwa dni wcześniej urzędnik  Krajowej Organizacji Lotnictwa Cywilnego twierdził, że jest to niemożliwe, by pocisk trafił rakietowy trafił w ukraiński samolot, dementując informacje podane przez USA, których dane wywiadu wskazały na zestrzelenie przez rosyjskiej produkcji rakietę przeciwlotniczą.

Zadniem Trudeau przyjęcie przez  Iran odpowiedzialności jest ważnym krokiem, ale konieczne są następne.

„Powtórzyłem prezydentowi Rouhani, że absolutnie oczekujemy zgody na udział Kanady w tym dochodzeniu”, „oczekujemy pełnej współpracy władz irańskich”.

Tymczasem  eksperci lotnictwa zastanawiają się, dlaczego lot PS752 otrzymał zgodę na start, w sytuacji gdy była to strefa wojenna.

Kanada i Iran zerwały stosunki dyplomatyczne w 2012 r., Kiedy ówczesny premier Stephen Harper wydalił wszystkich irańskich dyplomatów  tego kraju.

Trudeau powiedział, że Iran zatwierdził wizy dla trzech członków kanadyjskiego zespołu, aby zapewnić wsparcie konsularne Kanadyjczykom, których członkowie rodziny zginęli.

Dodał, że oczekuje kolejnych wiz w nadchodzących dniach.