Rząd federalny doradza Kanadyjczykom przebywającym w Chinach, aby opuścili kraj, chyba że jest to konieczne, aby tam pozostawali.

Minister spraw zagranicznych François-Philippe Champagne powiedział, że lista pasażerów na pierwszy lot repatriacyjny jest teraz ustalona, więc można ją przedłożyć władzom chińskim na 24 godziny przed wylotem, zgodnie z wymaganiami. Lot został opóźniony o jeden dzień z powodu pogody, poinformował w środę premier Justin Trudeau .

Champagne powiedział, że urzędnicy federalni opracowują plany repatriacji Kanadyjczyków, którzy nie załapali się na pierwszy lot. Kanada rozmawia z sojusznikami posiadającymi samoloty w regionie, ale w razie potrzeby zorganizuje drugi transport..

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Francois-Philippe Champagne powiedział, że rząd zachęca Kanadyjczyków do opuszczenia Chin,  inne kraje, w tym Francja i Wielka Brytania , również doradzają swoim obywatelom opuszczenie Chin.

Air Canada zawiesił również wszystkie bezpośrednie loty do Chin, a inni główni przewoźnicy, w tym British Airways i American Airlines, również wstrzymali lub ograniczyli loty.

Po powrocie do Kanady ewakuowani będą podlegać kwarantannie przez 14 dni w bazie wojskowej Kanadyjskich Sił Powietrznych w Trenton, Ont.