Wybory prezydenckie odbędą się w niedzielę, 10 maja – ogłosiła w środę marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Zgodnie z przepisami II tura wyborów – jeśli będzie konieczna – odbędzie się dwa tygodnie później, czyli 24 maja.
Po opublikowaniu postanowienia marszałek Sejmu w Dzienniku Ustaw, formalnie ruszy kampania wyborcza.

Witek powiedziała podczas środowego oświadczenia, że zastanawiała się nad możliwymi datami – 3, 10 i 17 maja – ze względu na aktywności międzynarodowe najważniejszych osób w państwie.  Wybory prezydenckie 2020 odbędą się też za granicą
Zarówno wybory parlamentarne jak i prezydenckie odbywają się poza granicami Polski w ten sam dzień, co na terenie naszego kraju. Podobnie będzie w tym roku –  10 maja  Polacy mieszkający m.in. w USA, na Wyspach, czy terenie UE zagłosują na wybranego kandydata.

W 2019 roku w wyborach parlamentarnych wzięło udział ponad 200 tys. Polaków mieszkających za granicą. Za to w głosowaniu w 2015 roku uprawnione do oddania głosu były 196 204 osoby. Do urn poszło 164 296 osób.

W wyborach prezydenckich 2020 może głosować osoba, która:

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU
  • najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat,
  • nie została pozbawiona praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu,
  • nie została ubezwłasnowolniona prawomocnym orzeczeniem sądu,
  • nie została pozbawiona praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu,
  • posiada ważny polski paszport, a w państwach, w których dowód osobisty jest wystarczającym  dokumentem do przekroczenia granicy, ważny dowód osobisty,
  • zostanie wpisana do spisu wyborców.

Konsulaty nie prowadzą stałego rejestru wyborców, dlatego osoby zamierzające wziąć udział w wyborach zobowiązane są zgłosić się do spisu wyborców sporządzanego przez właściwego terytorialnie konsula. Wyborca może być wpisany tylko do jednego spisu wyborców.

Konsul dokonuje wpisu w spisie wyborców na podstawie osobistego zgłoszenia wniesionego do Konsulatu ustnie, pisemnie, telefonicznie, telegraficznie, telefaksem lub w formie elektronicznej.

Do spisy wyborców można się także dopisać przez elektroniczny system rejestracji  e-wybory:  ewybory.msz.gov.pl

Zgłoszenie powinno zawierać:

  • Nazwisko
  • Imię (imiona)
  • Imię ojca
  • Datę urodzenia
  • Numer ewidencyjny PESEL
  • Miejsce pobytu wyborcy za granicą
  • Numer oraz miejsce i datę wydania ważnego polskiego paszportu. W państwach,
    w których dowód osobisty jest wystarczającym  dokumentem do przekroczenia granicy, w miejsce numeru ważnego polskiego paszportu można podać numer ważnego dowodu osobistego.
  • Miejsce wpisania wyborcy do rejestru wyborców (gmina w Polsce) w przypadku obywateli polskich czasowo przebywających za granicą.

Do tej pory chęć udziału w wyborach głowy państwa zadeklarowali: Małgorzata Kidawa-Błońska (PO), Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL), Robert Biedroń (Lewica), Krzysztof Bosak (Konfederacja), publicysta Szymon Hołownia. Oficjalnie jeszcze chęci ubiegania się o kolejną kadencję nie ogłosił urzędujący prezydent Andrzej Duda.

W wyborach prezydenckich komitety wyborcze mogą być tworzone wyłącznie przez wyborców, a nie przez partie polityczne. Najpóźniej w 20 dniu przed dniem wyborów Państwowa Komisja Wyborcza – czyli najpóźniej 20 kwietnia – PKW musi wydać obwieszczenie z listą kandydatów. Do zarejestrowania kandydata na prezydenta konieczne jest zebranie 100 tys. podpisów z poparciem.

Poprzednie wybory prezydenckie odbyły się w 2015 roku, pierwsza ich tura również miała miejsce 10 maja. Nieznacznie wygrał ją Andrzej Duda, na którego zagłosowało 34,76 proc. wyborców; na Bronisława Komorowskiego 33,77 proc. W II turze, przeprowadzonej 24 maja 2015 roku, Duda uzyskał 51,55 proc. głosów i został wybrany na prezydenta Polski, na Komorowskiego głosowało 48,45 proc. wyborców. (PAP)