Chociaż rząd federalny pracuje nad powstrzymaniem rozprzestrzeniania się koronawirusa, przygotowuje również   plan reagowania na wypadek, gdyby powstrzymanie nie powiodło się.

Odpowiadając na pytania posłów w komisji zdrowia Izby Gmin, zastępca dyrektora ds. zdrowia publicznego Howard Njoo powiedział, że Kanada jest w „dobrej sytuacji”, aby poradzić sobie z wirusem; ma na razie tylko 12 potwierdzonych przypadków i brak dowodów na rozprzestrzenianie się wirusa wśród społeczeństwa.

Może się to jednak szybko zmienić, a przygotowania do takiej ewentualności są w toku.

Njoo powiedział, że utworzono specjalny komitet doradczy złożony z federalnych, prowincyjnych i terytorialnych urzędników zdrowia publicznego.

Powiedział, że jeśli będą dowody na powszechne przenoszenie wirusa  z osoby na osobę rząd rozważą takie środki, jak dystansowanie społeczne w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się infekcji.

Chodzi o odwołanie niektórych masowych imprez lub wydarzeń publicznych … a także zamykanie szkół itp.

Wcześniej dzisiaj minister spraw zagranicznych François-Philippe Champagne powiedział, że rząd nie planuje repatriacji większej liczby Kanadyjczyków z krajów dotkniętych wirusem  takich jak Iran.

Minister zdrowia Patty Hajdu powiedziała w środę, że ryzyko zakażenia pozostaje niskie ale sytuacja może się zmienić w każdej chwili.

Hajdu powiedział, że Kanadyjczycy powinni mądrze przygotować się na możliwość zachorowania  kogoś z rodziny lub siebie, gromadząc tygodniowe zapasy żywności i leków.