Lider wenezuelskiej opozycji Juan Guaido wezwał w piątek swych zwolenników do ulicznych demonstracji i marszu na Zgromadzenie Narodowe, by opozycja odzyskała kontrolę nad parlamentem zablokowanym przez zwolenników rządu Nicolasa Maduro.

Od kilku tygodni opozycyjni deputowani nie mogą wejść do siedziby Zgromadzenia Narodowego, nie wpuszczają ich tam policja i tak zwane “kolektywy”, grupy uzbrojonych cywilnych zwolenników rządu Maduro.

Juan Guido na 27 lutego zapowiedział demonstracje i protesty uliczne opozycji “z udziałem wszystkich gremiów i organizacji pod zjednoczonym dowództwem”, zaś na 10 marca marsz na parlament: “pomaszerujemy z mocą i zdobędziemy wolność! (..) ponieważ nadszedł decydujący moment, aby otworzyć wrota do demokracji”.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

W Europie, przed spotkaniem z Donaldem Trumpem, Juan Guaido, którego uznaje za prawowitego prezydenta Wenezueli ok. 50 krajów na świecie, spotkał się m.in. z brytyjskim premierem Borisem Johnsonem, prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

Wenezuela pogrążona jest w głębokim kryzysie politycznym, odkąd w styczniu 2019 roku Maduro po nieuznanych przez opozycję wyborach rozpoczął nową kadencję jako prezydent kraju, a przewodniczący parlamentu i przywódca krajowej opozycji Juan Guaido ogłosił się tymczasowym prezydentem. Rząd Maduro wspierają m.in. Rosja, Chiny, Kuba, Iran i Turcja. (PAP)

 

Rząd wenezuelski prezydenta Nicolása Maduro zatrudnił tymczasem firmę Amsterdam and Partners LLP, amerykańską kancelarię prawniczą, która również reprezentuje Turcję, w ramach walki z surowymi sankcjami ze strony Waszyngtonu, podała w piątek Associated Press .

Od 2015 r. Amsterdam pomaga Turcji w ubieganiu się o ekstradycję islamskiego duchownego Fethullaha Gülena z USA, który oskarża Turcję o nieudaną próbę zamachu stanu z 15 lipca 2016 r.