Pozostanie bez ważnej wizy może mieć poważne prawne konsekwencje. W dodatku brak legalnego statusu uniemożliwia, w niektórych wypadkach, korzystanie z istniejących programów imigracyjnych. Przykładowo, nieudokumentowana osoba nie będzie mogła złożyć podania o nominację prowincji czy w systemie Express Entry.

Rząd imigracyjny, z powodu Covid -19, zmienił czasowo przepisy dotyczące odnowienia wygasłej wizy-statusu imigracyjnego.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Przypomnę, że do tej pory, wygasłą wizę można było przedłużyć tylko w ciągu 90 dni. A zatem jeśli ktoś na przykład ubiegał się o przedłużenie wizy, wizę studencka lub pracy na terenie Kanady, i otrzymał decyzje odmowną, pozostając tym samym bez legalnego status, w starych przepisach, mógł ubiegać się o przewrót statusu jedynie w trzy miesiące i nie od daty ważności dokumentu, a od daty otrzymania decyzji odmownej. To ważne, ponieważ wiele osób blednie interpretuje tą regułę prawną.

Obecnie okres ten, zezwalający na złożenie podania o przewrót legalnego status został wydłużony do końca grudnia 2020. Powodem, jak informuje urząd, jest na przykład niemożność przygotowania poprawnie podania i trudności, jakie może wnioskodawca napotkać w zdobyciu potrzebnych dokumentów, potrzebnych, by uzyskać pozytywną decyzję.

A zatem osoby, które znalazły się w podobnej sytuacji i nie odnowiły na czas swojego legalnego statusu, z takich czy innych przyczyn, maja szanse na odnowienie wizy pobytu czasowego i warto wykorzystać ta pozytywna zmianę prawa.

Podanie o odnowienie legalnego statusu w Kanadzie wysyła się obecnie elektronicznie. Oplata rządowa wynosi 200 dolarów kanadyjskich.

I uwaga, ta zmiana jest myślę tylko czasowa i ze względu na zaistniałą sytuację,  od nowego roku proszę upewnić się, czy ten przepis nadal obowiązuje.

Izabela Embalo

Licencjonowany doradca prawa imigracyjnego

Kanada

   416-515-2022.

www.emigracjakanada.net