Kanada: Tylko 2 proc. zamówionych respiratorów zostało dostarczone

Dobrze, że z pandemii wyszliśmy obronną ręką, bo gdybyśmy rzeczywiście byli świadkami masowych zachorować to nie byłoby najbardziej potrzebnych urządzeń; mniej niż 2 proc. z 40 000 respiratorów zamówionych wiosną przez Kanadę zostało faktycznie dostarczonych.

Główna urzędnik ds. zdrowia publicznego, dr Theresa Tam, twierdzi, że kraj jest lepiej przygotowany na drugą falę koronawirusa niż na pierwszą, ale też zaznacza, że liczba chorych może nadmiernie obciążyć system medyczny.

Health Canada nie ujawnia, ile respiratorów potrzebują szpitale, by osiągnąć gotowość na druga falę zachorowań. Stwierdza jedynie, że na chwilę obecną maszyn jest wystarczająco.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Wiadomo jednak, że w kwietniu i maju agencja zdrowia zamówiła 40 328 respiratorów. Odebrała tylko 606. Co najmniej trzy firmy dostarczające urządzenia podają, że w nadchodzących tygodniach zwiększą dostawy dwu- lub trzykrotnie. Czterech dostawców potrzebowało zatwierdzenia swoich produktów przez Health Canada. Agencja wciąż nie wydała decyzji w dwóch przypadkach. Inne źródła podają, że dostawy są opóźniane ze względu na problemy z łańcuchami dostaw i wynikających z tego przestojów na produkcji.

Większość dostawców twierdzi, że wywiąże się ze swoich zobowiązań przed końcem bieżącego roku. W kontraktach, o łącznej wartości 1,1 miliarda dol., podany jest ostateczny termin – marzec 2021.