YouTube zapewnia, że wróci do wykorzystywania większej liczby ludzkich cenzorów do pilnowania zasad wypowiedzi na swojej platformie w związku ze skargami na  zbyt rygorystyczne cenzurowanie wynikające z automatyzacji.

Oświadczenie nastąpiło po tym, jak YouTube przyznał się do usunięcia „rekordowej liczby filmów, w ciągu jednego kwartału ”.

Od kwietnia do czerwca prawie 11 milionów filmów zostało usuniętych za pomocą automatycznego cenzurowania –  dwukrotnie więcej niż w poprzednim kwartale, po tym, jak YouTube dał swojemu systemowi uczenia maszynowego większą autonomię w zakresie cenzury.

 

W maju YouTube „potwierdził ” – jak podaje The Verge – że komentarze zawierające „niektóre chińskie frazy związane z krytyką” Komunistycznej Partii Chin (KPCh) są automatycznie usuwane. Podobno to samo działo się z komentarzami krytycznymi wobec protestów Black Lives Matter, które miały miejsce podczas niepokojów społecznych w 2020 roku.

YouTube obiecuje lepszą pracę cenzorów – nasi wyszkoleni  ludzie mogą podejmować decyzje bardziej zniuansowane, szczególnie w takich obszarach, jak mowa nienawiści, dezinformacja medyczna lub nękanie – zapewnił Neal Mohan, jeden z dyrektorów YouTube, w wywiadzie dla Financial Times.