Duchowny Kościoła Bożego, który przemawiał na wiecu antymaskowym niedaleko Steinbach w Manitobie, dostał dwa mandaty. Mandaty na 1296 dol. zostały wręczone Tobiasowi Tissenowi w niedzielę rano podczas nabożeństwa. Jeden był za udział w proteście, drugi za udział w nabożeństwie.

Public Health i RCMP badają doniesienia o możliwości naruszenia przez Kościół w Regional Municipality of Hanover niedaleko Steinbach obostrzeń związanych z COVID-19. Policja została wezwana do kościoła około 8:35 w niedzielę. Na nagraniu ze świątyni widać, jak funkcjonariusze wchodzą w trakcie nabożeństwa. Kapral Julie Courchaine powiedziała, że w zgromadzeniu uczestniczyło “dobrze ponad 100 osób”.

Na filmie widać, jak Tissen dostaje mandaty. Porównuje wtedy urzędników agencji zdrowia publicznego i policjantów RCMP do Gestapo.

Pastor Henry Hildebrandt, występujący jako rzecznik prasowy Kościoła Bożego, krytykował działania RCMP. Stwierdził, że przerwanie posługi religijnej stanowi złamanie przepisów Karty Praw i Swobód. W pisemnym oświadczeniu Kościół Boży przypomniał, że wiara i publiczne wyrażanie wiary w zgromadzeniu wiernych jest podstawą w czasie kryzysu. Zakaz takiego wyrażania wiary mógłby być więc traktowany jako atak na wiarę. Do tego wiara jest podstawą zdrowia psychicznego.

Pytany o to, czy restrykcje wprowadzane w związku z pandemią są sprzeczne z prawem mieszkańców Manitoby to czynnego wyznawania wiary, główny urzędnik prowincji ds. zdrowia publicznego, dr Brent Roussin, mówi, że ograniczenia są po to, by ocalić życie. Gdy mamy dużo zachorowań, nie ma możliwości by utrzymać bezpieczeństwo w dużych zgromadzeniach.