Policja z regionu York oskarżyła siedem osób o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się przemytem ludzi. Oskarżeni sprowadzili do Kanady kilkudziesięciu obywateli Meksyku, obiecując im lepsze życie. Imigranci byli padli jednak ofiarami nadużyć i byli zmuszani do pracy w magazynach, fabrykach i na farmach na terenie GTA. Na razie nie wiadomo, jak długo musieli żyć w ten sposób.

W piątek policja poinformowała o 64 zmuszanych do pracy Meksykanach odnalezionych w ramach śledztwa Project Norte. Dochodzenie rozpoczęto w listopadzie ubiegłego roku, po tym jak policja otrzymała informację, że „Meksykanie są zmuszani do pracy w regionie York”. Policja regionalna współpracowała ze służbami granicznymi, policją z Toronto, Peel i OPP.

Wydano nakazy przeszukania pięciu posesji na terenie Toronto, Vaughan, Mississaugi i Town of East Gwillimbury. Policja przeprowadziła akcję 8 lutego. Wtedy to uratowano 64 Meksykanów i aresztowano pięciu podejrzanych. Dwóch pozostałych podejrzanych było poszukiwanych listami gończymi. Policja zorganizowała centrum pomocy ofiarom, w którym Meksykanie mogli otrzymać żywność, przespać się, skorzystać z pomocy lekarza, służb policyjnych i miejscowych grup wsparcia. 53 spośród ofiar skorzystały z oferowanej pomocy.

Policja poinformowała, że ofiary przemytników mieszkały w obskurnych warunkach, a do pracy dowożono je prywatnymi autobusami, których stan techniczny pozostawiał wiele do życzenia.

Podejrzanym postawiono 18 zarzutów. Zatrzymani to: Tre TRINH, 45 l., z Vaughan; Thi Him Huyen VU, 49 l., z Vaughan; Jesus NAVARRETE GARCIA, 51 l., z Toronto; Monserrat MONJARAS, z Mississaugi; Hiram Amaury MARTINEZ RODRIGUEZ, 48 l., z East Gwillimbury; Juan de Jesus ROSALES GOMEZ, 31 l., bez stałego adresu; oraz Luis AlbertoGARCIA GALVAN, wiek i adres nieznany.