Premier Doug Ford poinformował, że drugi stan wyjątkowy w Ontario potrwa 28 dni, obejmować będzie zakaz wychodzenia domu domu. „Wszyscy mają pozostać w domu za wyjątkiem wyjścia z ważnych powodów, takich jak zakupy spożywcze lub do apteki, skorzystania z opieki zdrowotnej,  ćwiczeń fizycznych lub pracy w zakładach uznanych za “niezbędne.” Bez zmian pozostaje też sytuacja nabożeństw i kościołów, które pozostają otwarte na możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu”

W przypadku szkół nauka online w Toronto, Peel, Windsor-Essex, York i Hamilton potrwa do 10 lutego.

Premier Ford twierdzi, że wzrośnie liczba inspekcji w miejscu pracy , a spotkania na świeżym powietrzu zostają  ograniczone do pięciu osób.

Nowe środki obejmują również ograniczenie godzin pracy dla mniej istotnych sklepów detalicznych, takich jak sklepy z materiałami budowlanymi, do godzin od 7:00 do 20:00

 

Stan wyjątkowy w całej prowincji wchodzi w życie natychmiast.

Od czwartku o godz. 12:01 obowiązuje nakaz pozostawania w domach na co najmniej 28 dni.

„Zgodnie z tym nakazem wszyscy zostają w domu i wychodzą tylko po artykuły spożywcze lub na wizyty lekarskie” – powiedział Ford.

„Liczba przypadków i zgonów jest najwyższa od początku pandemii, a rozprzestrzenianie wirusa nasila się. Nikogo nie winię, tylko jedna rzecz jest naprawdę winna – to wirus ”- dodał.

Nakaz ma na celu ograniczenie mobilności ludzi i zmniejszenie liczby codziennych kontaktów z osobami spoza ich  gospodarstwa domowego.

 

Jest to drugi stan nadzwyczajny wydany w prowincji od czasu wybuchu pandemii w marcu zeszłego roku. Poprzedni wygasł 24 lipca, chociaż wiele z 47 wydanych na jego podstawie zarządzeń nadzwyczajnych pozostaje w mocy.

Jeśli chodzi o sklepy detaliczne z materiałami i narzędziami, alkoholem oraz domy towarowe, będą one musiały być zamknięte od 20:00 do 7:00, aby zniechęcić do zakupów późno w nocy.

Domy towarowe będą mogły mieć czynną całą powierzchnię, mimo że niektórzy krytycy sugerują, by działy z mniej istotnymi towarami były zablokowane, ponieważ jest to niesprawiedliwe wobec małych firm, które zostały zmuszone do zamknięcia podczas blokady.

Ograniczone godziny otwarcia nie dotyczą sklepów, które sprzedają wyłącznie żywność, aptek, stacji benzynowych  i restauracji na wynos lub z dostawą.

Budownictwo mieszkaniowe jest dozwolone, jeśli wydano pozwolenie na budowę lub renowację przed 12 stycznia.

Gabinety dentystyczne, fizjoterapia i kręgarze, pozostają czynne. Banki również pozostają otwarte.

Ford powiedział, że godzina policyjna, podobna do tej, którą Quebec wprowadził w sobotę, nie zostanie wprowadzona w Ontario, ponieważ „on w to nie wierzy”.