Minister zdrowia Patty Hajdu poinformowała w sobotę, że  rząd federalny popiera koncepcję „paszportów szczepionkowych” i zaproponuje formę certyfikacji, która pozwoli zaszczepionym Kanadyjczykom ponownie podróżować za granicę.

„Podobnie jak na przestrzeni lat w wyniku szeregu wydarzeń nastąpiły zmiany w  wymaganiach związanych z podróżowaniem, Kanadyjczycy chcący podróżować po całym świecie  muszą być na nie przygotowani- powiedziała Hajdu w wywiadzie dla CBC Radio

Unia Europejska prowadzi rozmowy ze Stanami Zjednoczonymi na temat europejskiego systemu zielonych certyfikatów cyfrowych, co oznacza, że ​​Amerykanie będą  mogli odwiedzić kontynent już tego lata.

Na razie UE nie rozmawia z żadnym innym krajem o ponownym otwarciu granic międzynarodowych dla podróży turystycznych i innych niż niezbędne.

Planowany przez UE cyfrowy “zielony certyfikat” to dokument, który można mieć w smartfonie. Ma gwarantować, że nosiciel został zaszczepiony, podawać informacje jaka szczepionka została użyta, czy uzyskał wynik negatywny i czy wyzdrowiał po COVID-19.

Światowa Organizacja Zdrowia pracuje nad własną wersją zwaną Inteligentnym Świadectwem Szczepień. Izrael rozważa przystosowanie swojego paszportu szczepień – która pozwala zaszczepionym Izraelczykom odwiedzać restauracje, siłownie, koncerty i imprezy sportowe – do międzynarodowych podróży.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Ruchu Lotniczego (IATA) z siedzibą w Montrealu testuje obecnie swoją inicjatywę Travel Pass. Wymagałoby to od pasażerów stworzenia cyfrowej wersji swoich paszportów za pomocą aplikacji na telefon, która następnie mogłaby przesłać dokumentację medyczną, która mogłaby zostać zweryfikowana przez funkcjonariuszy granicznych na całym świecie.

Hajdu powiedziała, że Kanada rozmawia ze swoimi sojusznikami z G7 i pracuje nad międzynarodowym konsensusem co do tego, jak system lub wiele systemów będzie działać w różnych rządach. Zasugerowała również, że Kanada rozważa dostosowanie istniejącej aplikacji.

„Z naszej perspektywy mamy trochę przewagę, jeśli chodzi o wejście do Kanady, ponieważ mamy ArriveCan, aplikację, która umożliwia cyfrowe potwierdzenie testów … i wiele innych dokumentów, które ludzie muszą przedłożyć, aby wjechać do Kanady – powiedziała

Tymczasem administracja prezydenta USA Joe Bidena oświadczyła, że ​​nie będzie naciskać na obowiązkowe poświadczenia szczepień lub federalną bazę danych szczepień z powodu drażliwych kwestii prawnych i politycznych.

Aplikacja IATA rodzi dodatkowe pytania dotyczące wykorzystania technologii rozpoznawania twarzy w połączeniu z danymi dotyczącymi zdrowia. Zezwolenie aplikacji na wykorzystanie zdjęcia paszportowego i mapowanie twarzy rodzi wszystkie problemy związane z [technologią rozpoznawania twarzy], w tym ryzyko dyskryminacji uważają krytycy.

Innym źródłem ryzyka jest fakt, że dokumentacja medyczna w Kanadzie jest przechowywana na szczeblu prowincji.

W oświadczeniu Biuro Komisarza ds. Informacji i Prywatności w Ontario stwierdziło, że istniejące przepisy ograniczające udostępnianie osobistych informacji o stanie zdrowia mieszkańców Ontario mogą stanowić dalsze wyzwania dla opracowania cyfrowej certyfikacji szczepionek.

„Obecnie rząd prowincji byłby w stanie udostępniać swoim federalnym odpowiednikom jedynie informacje nieidentyfikujące, takie jak informacje pozbawione elementów identyfikacyjnych lub dane zbiorcze” – czytamy w oświadczeniu.