Seszele, które w pełni zaszczepiły więcej swojej populacji przeciwko COVID-19 niż jakikolwiek inny kraj, zamknęły szkoły i odwołały zajęcia sportowe na dwa tygodnie w miarę nasilania się nowych infekcji koronawirusa.

Na Seszelach  ponad 60%  dorosłej populacji zaszczepionych jest dwiema dawkami  przeważnie Astra Zeneca.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„Pomimo wszystkich  wysiłków, jakie czynimy, sytuacja COVID-19 w naszym kraju jest obecnie krytyczna, a od ubiegłego tygodnia zgłaszanych jest wiele  przypadków” – powiedziała Peggy Vidot, minister zdrowia.

Archipelag Oceanu Indyjskiego, który liczy około 98 000 mieszkańców, jest uzależniony od turystyki  i szybko rozpoczął szczepienia, korzystając z darowizn w postaci chińskich szczepionek ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Od tego czasu nabył inne szczepionki.

Według Bloomberg Vaccine Tracker, do tej pory 62,2% kwalifikującej się populacji jest w pełni zaszczepiona. Dla porównania, w przypadku Izraela, kolejnego najbardziej zaszczepionego narodu, odsetek ten wynosi 55,9%.

Urzędnicy na konferencji prasowej podali niewiele szczegółów na temat tego, co może być przyczyną wybuchu infekcji, poza tym, że ludzie podejmowali mniej środków ostrożności niż wcześniej.

Według ministerstwa zdrowia liczba aktywnych przypadków w kraju wzrosła 3 maja do 1068   z 612 28 kwietnia. Z tych przypadków 84% to mieszkańcy Seszeli, a reszta to obcokrajowcy, stwierdził Daniel Lucey, profesor medycyny w Dartmouth Geisel School of Medicine w poście na blogu. Prawie dwie trzecie z nich jest albo niezaszczepionych, albo otrzymało tylko jedną dawkę, a jedna trzecia otrzymała dwie dawki. Podczas gdy dane z sekwencjonowania genetycznego nie są jeszcze dostępne dla infekcji z kwietnia, wariant B.1.351, po raz pierwszy zidentyfikowany w RPA pod koniec ubiegłego roku, został zidentyfikowany w lutym na Seszelach. W badaniu szczepionka AstraZeneca okazała się mniej skuteczna przeciwko temu wariantowi, a RPA wstrzymała plany jej użycia.

„Biorąc pod uwagę powszechne międzynarodowe stosowanie tych dwóch szczepionek, istnieją globalne konsekwencje dla tego, co dzieje się obecnie na Seszelach” dodał. Lucey. Inne kraje, które zaszczepiły dużą część swoich populacji, odnotowały gwałtowny spadek zachorowań na Covid. W Wielkiej Brytanii, gdzie 52% ludzi przyjęło pierwszą dawkę, liczba przypadków spadła o 96% w porównaniu z ostatnim rekordem odnotowanym w styczniu. W Izraelu, gdzie prawie 60% przyjęło co najmniej jedną dawkę, liczba nowych przypadków spadła o 99%.

za https://www.newscientist.com/ bloomberg.com