„Właśnie zabiliśmy dowódcę hamasowej jednostki przeciwpancernej Iyada Fathi Faika Sharira. Odpowiadał za ataki pociskami przeciwpancernymi na Izrael. Nasze samoloty uderzają obecnie w dodatkowe cele terrorystyczne w Gazie ”- napisały we wtorek izraelskie siły wojskowe na Twitterze, przeprowadzając ataki w Strefie Gazy.

Izrael kontynuował ataki na Strefę Gazt w odwecie za setki rakiet, które Hamas wystrzelił na Izrael i jego stolicę, Jerozolimę. Izrael rozpoczął uderzenia pod koniec poniedziałku i przez cały wtorek uderzał w cele terrorystów palestyńskich. Siły Obronne Izraela (IDF) uderzyły w ponad 130 instalacji wojskowych Hamasu, w tym w ośrodki produkcji broni i wywiadowcze.

Izraelska ofensywa wzbudziła duże zainteresowanie w Stanach Zjednoczonych. Demokraci, tacy jak Rep. Ilhan Omar (D-MN) oskarżyli Izrael o dokonywanie aktów terrorystycznych w odpowiedzi na ataki palestyńskie.

„Izraelskie naloty zabijające ludność cywilną w Gazie to akt terroryzmu. Palestyńczycy zasługują na ochronę. W przeciwieństwie do Izraela, programy obrony przeciwrakietowej, takie jak Żelazna Kopuła, nie istnieją po to, by chronić palestyńskich cywilów ”- powiedział Omar. „To nierozsądne nie potępiać tych ataków w tygodniu Eid”.

„Wielu powie wam, że Izrael ma prawo do samoobrony, do bezpieczeństwa i ochrony, ale milczy, czy Palestyńczycy również mają takie prawa. Dopóki nie będziemy mogli bronić praw Palestyńczyków tak jak Izraelczyków, nie mamy żadnej podstawy, na której moglibyśmy stanąć, jeśli chodzi o sprawiedliwość czy pokój ”- dodała.

W weekend Izrael zmusił Biały Dom do trzymania się z dala od konfliktu izraelsko-palestyńskiego, obawiając się, że zaangażowanie prezydenta Joe Bidena pogorszy sytuację. Jak donosi The Daily Wire :

Według portalu Axios, doradca ds. Bezpieczeństwa narodowego Bidena, Jake Sullivan, rozmawiał ze swoim izraelskim odpowiednikiem, Meirem Ben-Shabbatem, po tym, jak setki Palestyńczyków starło się z izraelską policją  na Wzgórzu Świątynnym. Podczas rozmowy, Ben-Szabat powiedział Sullivan, że Biden i inne kraje powinny pozwolić Izraelowi na rozwiązywanie własnych konfliktów .

Ben-Shabbat powiedział Sullivanowi, że „międzynarodowa interwencja jest nagrodą dla palestyńskich uczestników zamieszek i tych, którzy ich wspierają, którzy szukają międzynarodowej presji na Izrael” – stwierdził izraelski urzędnik,