Parlament Europejski i Rada Europy osiągnęły doraźne porozumienie w sprawie cyfrowego certyfikatu Covid-19 w celu ułatwienia swobodnego przepływu turystów między 27 państwami członkowskimi UE jeszcze tego lata.

Dokumentacja pokaże, czy ludzie zostali zaszczepieni przeciwko koronawirusowi i czy niedawno uzyskali negatywny wynik testu lub wyleczyli się z infekcji, stwierdzili prawodawcy w czwartek po czwartej rundzie negocjacji.

Wszystkie kraje UE wprowadzą paszport ważny przez 12 miesięcy, chociaż nie będzie on warunkiem swobodnego przemieszczania się, zgodnie z oświadczeniem Parlamentu Europejskiego. Zgodnie z planami państwa członkowskie nie powinny nakładać dodatkowych środków dotyczących podróży, takich jak kwarantanny, „chyba że są one konieczne i proporcjonalne w celu ochrony zdrowia publicznego”.

Wszystkie państwa członkowskie muszą zaakceptować szczepionki zatwierdzone przez UE w ramach programu, podczas gdy od każdego kraju zależy, czy zezwolić na wjazd podróżnym zaszczepionym szczepionkami, które nie zostały jeszcze zatwierdzone przez organ regulacyjny UE ds. leków, takich jak rosyjska szczepionka Sputnik V.

Niektóre kraje spoza UE uruchomiły już własne dokumenty podróżne Covid-19, a w Anglii osoby, które chcą podróżować, mogą wykazać, że otrzymały obie dawki szczepionki za pośrednictwem aplikacji National Health Service (NHS).;