W poniedziałek rząd federalny otworzy granice dla w pełni zaszczepionych Amerykanów.

Rząd złagodzi również kilka ograniczeń dotyczących podróży, dla Kanadyjczyków powracających do domu z zagranicy
Od ponad miesiąca w pełni zaszczepieni Kanadyjczycy mogą pominąć kwarantannę po powrocie do domu z zagranicy.

Wszyscy niezaszczepieni podróżni przybywający do Kanady drogą lotniczą od poniedziałku nie będą już musieli spędzać części swojej kwarantanny w hotelu wyznaczonym przez rząd. Jednak nadal muszą poddać się kwarantannie przez 14 dni po przybyciu i przejść wszystkie wymagane testy na COVID-19.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Kontynuując stopniowe otwieranie granicy, począwszy od poniedziałku, rząd pozwoli w pełni zaszczepionym Amerykanom zarówno wjechać do Kanady, jak i pominąć obowiązkową 14-dniową kwarantannę.

Aby zostać uznanym za w pełni zaszczepionego, Amerykanie muszą otrzymać wszystkie wymagane dawki szczepionki przeciw COVID-19 zatwierdzonej przez Health Canada na 14 dni przed wjazdem do Kanady.

Po drugie, tylko obywatele USA i stali rezydenci mieszkający i podróżujący ze Stanów Zjednoczonych będą mogli wjechać.

Podobnie jak kanadyjscy podróżnicy, Amerykanie muszą podać swoje informacje dotyczące podróży – w tym dokumenty szczepień – za pomocą aplikacji ArriveCAN lub rejestrując się online w ciągu 72 godzin przed przyjazdem.

Podróżni wjeżdżający do Kanady w poniedziałek powinni jednak poczekać do tego dnia, aby przesłać  informacje, ponieważ rząd uruchamia nową wersję aplikacji o godzinie 12:01 czasu wschodniego w poniedziałek.

Wszyscy w pełni zaszczepieni podróżni wjeżdżający do Kanady muszą nadal przedstawić dowód negatywnego testu molekularnego COVID-19 wykonanego w ciągu 72 godzin od przybycia.

Jednak w poniedziałek zaszczepieni podróżni będą mogli pominąć administrowany przez rząd test na COVID-19 po przyjeździe – chyba że zostaną losowo wybrani do jego podjęcia.

W pełni zaszczepieni podróżnicy, u których wynik testu na COVID-19 jest pozytywny lub którzy nie spełniają wymogów szczepień w Kanadzie, mają dwie możliwości: mogą poddać się 14-dniowej kwarantannie lub wrócić do kraju, z którego wyjechali.

Kanada zacznie również zezwalać nieszczepionym dzieciom w wieku poniżej 12 lat i podróżującym z w pełni zaszczepionymi rodzicami na pominięcie kwarantanny od poniedziałku.

Ta zasada przyniesie ulgę niektórym rodzinom, ponieważ dzieci poniżej 12 roku życia nie mogą być szczepione ani w Kanadzie, ani w USA .

Nieszczepione dzieci w wieku powyżej czterech lat nadal będą musiały przejść test na COVID-19 po przybyciu oraz kolejny osiem dni później. Oba testy będą dostarczane bezpłatnie przez rząd.

Rodzice podróżujący z niezaszczepionymi dziećmi proszeni są o upewnienie się, że ich dzieci podjęły niezbędne środki ostrożności, takie jak unikanie dużych tłumów.

„Mogą towarzyszyć rodzicowi lub opiekunowi poza domem do miejsca przeznaczenia, o ile unikają przez 14 dni spotkań grupowych, takich jak obóz letni, szkoła lub opieka nad dziećmi”, powiedziała federalna minister zdrowia Patty Hajdu na konferencji prasowej w zeszłym miesiącu.

Amerykańskie rodziny podróżujące z niezaszczepionymi dziećmi w wieku od 12 do 17 lat nadal mogą wjechać do Kanady, ale dzieci muszą poddać się 14-dniowej kwarantannie.

7 września rząd planuje ponownie otworzyć granice Kanady dla w pełni zaszczepionych podróżnych ze wszystkich innych krajów, ale ta zasada i inne mogą ulec zmianie, jeśli Kanada zostanie dotknięta poważną czwartą falą COVID-19.

Podróżujący z Kanady powinni również wziąć pod uwagę, że amerykańska strona granicy lądowej kanadyjsko-amerykańskiej pozostaje zamknięta dla podróżnych, którzy nie są niezbędnymi osobami, co najmniej do 21 sierpnia . Jednak od początku pandemii Kanadyjczycy mogą udać się do USA drogą lotniczą.

 

Wreszcie, w niektórych prowincjach obowiązują regionalne zasady i ograniczenia dotyczące podróżowania, więc podróżni powinni sprawdzić, czy przy wjeździe do Kanady muszą spełnić lokalne wymagania.