W symbolicznym ruchu we wtorek, który Women’s Global Network for Reproductive Rights ogłosiła Międzynarodowym Dniem Bezpiecznej Aborcji, belgijski minister zdrowia i młodszy minister ds. równości obiecał 10 000 euro (11 638 dolarów) na finansowanie organizacji Aborcja bez Granic.

Darowizna czyni Belgię pierwszym krajem, którego rząd  finansowo wspiera  aborcję dla polskich kobiet, godząc w suwerenność polskiego prawodawstwa.

Komentując ten ruch, minister ds. równości Sarah Schlitz zauważyła, że „dostęp do aborcji jest podstawowym prawem, które musi zapewnić każde demokratyczne państwo” i wyjaśniła, że „kiedy państwo nie chroni swoich obywateli, społeczeństwo obywatelskie musi wkroczyć”.

W październiku ubiegłego roku polski Trybunał Konstytucyjny orzekł, że aborcja z powodu wady płodu jest niekonstytucyjna, co skutecznie eliminuje najczęstszy powód legalnego przerwania ciąży w kraju. Jedynymi wyjątkami są przypadki kryminalne, takie jak gwałt i/lub kazirodztwo, lub sytuacje, w których życie lub zdrowie matki jest zagrożone.

Zakaz wywołał w Polsce masowe demonstracje.