W parku Paderewskiego w Vaughanodbył się w sobotę Bieg Niepodległości, mimo nadwagi reporter Gońca również w nim pobiegł.

Jerzy Dąbrowa, Team Kanada: Mamy już tutaj czwarty bieg, tak samo, jak w Polsce, jak wszędzie na świecie, gdzie jest Polonia. Zaczęliśmy równo, w 2018 roku był pierwszy bieg, czyli była wtedy okrągła, setna rocznica odzyskania niepodległości.

– To Team Kanada organizuje?

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

– Tak, w sumie są trzy podmioty, jest Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej, jest Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej placówka 114, jest nasz Team Canada; mamy tak te role podzielone, my zajmujemy się bardziej od strony technicznej, sportowej; wytyczenie trasy,  ewentualnie jakieś robienie mapek i zapisy, a pozostałe sprawy robi stowarzyszenie. Konsulat jako nasz honorowy sponsor i twarz Polski tutaj funduje w tym roku  koszulki, medale.

– Ile osób zapisało się w tym roku?

– No właśnie tutaj jest ból, bo osób to by się zapisało chyba z  300.

– Są ograniczenia, tak?

– Są niestety covidowe ograniczenia, miasto Vaughan pozwala na 100 osób na zewnątrz i niestety nie jest to zależne od nas, a najbardziej było nam szkoda, kiedy już zamkniętą mieliśmy listę, najbardziej było szkoda zgłaszających się dzieciaków, bo to w sumie dla nich powinno się to organizować, a nie dla nas, którzy i tak wiemy wszystko, co jest grane. Dzieciaki to odbierają inaczej, dla nich to może być przeżycie na całe życie i tutaj wielka szkoda. Chętnych było ze 3 razy więcej niż ta setka.

– Na koniec zapytam jak to jest z olimpiadą polonijną, to przez zoom będzie się odbywać?

 – W tym roku odbyły się letnie igrzyska, no wiadomo, w tym roku były ograniczenia, covid daje o sobie znać w różnych formach.

– Kanadyjskiej drużyny nie było w tym roku?

– Oficjalnie nie występowaliśmy, ponieważ igrzyska zrobiono bardzo szybko i tak na kolanie i to zrobiono we wrześniu. Wiadomo, że we wrześniu kiedy dzieciaki idą do szkoły, kiedy ludzie wracają z wakacji do pracy… więc było 6 osób z Kanady.

        Ale i tak nie było źle, bo zajęli chyba 9 miejsce. W sumie organizacyjnie było to w tych covidowych czasach dosyć sprawnie zorganizowane, ale mam nadzieję, że w roku 2022 bedą zimowe w marcu, to już w normalnym rozkładzie i  w 2023, letnie.

– Święto Niepodległości u nas trochę później; jest już 13 dzień listopada,  co to dla Pana znaczy, bo wiele osób dzisiaj mówi że niepodległość nie ma wielkiego znaczenia; mamy globalizację, Unia Europejska, generalnie jesteśmy w tych wszystkich strukturach; więc co ta polska niepodległość znaczy?

– Ja tylko mogę powiedzieć ze swojego punktu widzenia,  Polska niepodległa to dla mnie naprawdę jest duma z przynależności do tego narodu, do Polski, to trzeba w jakiś sposób okazywać, żeby ewentualnie inni odbierali. Jesteśmy na emigracji, tutaj musimy pokazywać to Kanadyjczykom, przede wszystkim musimy pokazywać to naszemu młodemu pokoleniu, naszym dzieciakom, co to jest i wiadomo że przez organizowanie tego typu biegu, gdzie sami się realizujemy, to raz że podkreślamy swoją przynależność do wspólnoty polskiej, a dwa, że wywieramy wpływ na dzieciaków, bo to jest coś fizycznego, to można dotknąć, zobaczyć i one będą to pamiętały i dalej powielały.

        Sama trasa ma liczyć 1918 m tak jak odzyskaliśmy wtedy niepodległość, ale z uwagi na to, że nie da się tego tak zrobić w jednym kółku, więc zrobiliśmy jedną dużą trasę, która liczy 1300 m i jest taka fajna data historyczna 1300 roku była koronacja króla Polski Wacława II i on był koronowany przez cesarzy niemieckich papież  nigdy nie zaakceptował tego, od tego czasu datuje się lenno Polski w stosunku do Niemiec, czyli ma to coś też wspólnego z niepodległością, tak jak mówię jedno kółko 1300 m; jak ktoś przebiegnie drugie kółko dołoży 300 m, jest 1600 metrów, rok 1600 to jest przyłączenie Estonii do Polski, czyli początek potopu szwedzkiego, początek wojny polsko-szwedzkiej, czyli to też ma znaczenie, pamiętamy Częstochowę, czyli dwa kółeczka mamy początek wojny polsko-szwedzkiej, 3 kółeczka mamy Polskę niepodległą.

        – A Pan ile będzie biegł?

        – Ja to już przebiegłem chyba ze 3 razy, bo musiałem tę trasę po oznaczać ale przebiegnę całość na pewno.

•••

Andrzej Pokora rowerowy pilot trasy – Posiadam 8 rowerów i trzeba to „rozbić” na cały rok, każdy ma swoją porę roku.

– Co jest przyjemnego w jeżdżeniu rowerem zimą?

– Po 15 minutach zauważyłem, że dostają jakieś lepsze pomysły, świat od razu wydaje mi się ładniejszy, wszystkie te problemy, które miałem, których nie mogłem rozwiązać po godzinie jazdy rowerem…

        Możliwe, że jest taki przepływ tlenu przez największe mięśnie człowieka – i po prostu dostaję dużo olśnień, dużo pomysłów mi się pojawia, po przyjeździe jestem naładowany nowymi pomysłami, rozwiązane mam sprawy.

– Czy to uzależnia?

– No tak, oczywiście bo płuca jednak, jak dostaną dwie godziny dziennie tego powietrza, to w ten dzień, jak nie jestem na rowerze, to czuję, że czegoś mi brakuje, że brakuje tego powietrza, to trzeba jednak mieć na co dzień, to na pewno uzależnia.

– Polecał by Pan każdemu coś takiego na głowę właśnie?

– No pewnie! Można biegać, ale wtedy się mniej zobaczy, na rowerze widać więcej, więcej tych obrazków mózg musi obejrzeć, to moim zdaniem, człowieka to bardziej cieszy, że widzi świat w krótkim okresie, bo się jednak jedzie szybciej.

– Objechał Pan już wszystkie trasy w Toronto, wszystkie te szlaki?

– No tak, praktycznie tak.

– Który jest najładniejszy?

– Nad Etobicoke Creek. Tam najbardziej lubię jeździć po tych wertepach to są praktycznie ścieżki indiańskie, coś takiego za co trzeba zapłacić w Kelso 15 $ żeby na taką trasę wjechać, a to jest gimnastyka, równowaga, nie tylko szybkość, musi się szybko reagować pomiędzy drzewami, hamować, dużo jest ruchu, całe ciało wtedy pracuje.

 – Który to bieg dla Pana? Był Pan na pierwszym?

– Byłem na wszystkich, bo akurat tak jakoś mnie zatrudnili i teraz leci. Chcieli, żeby ktoś pierwszy pokazał ponieważ nie ma takiego wielkiego pola tutaj i trzeba okrążać boisko dwa razy. Chodzi o to żeby pierwszy pojechał i pokazał, ale to i tak czasami się nie udaje, bo to boisko jest czasami grząskie, rowerem się po tym nie jedzie za szybko, po tym i biegacze prześcigają tego pilota. Czy prześcigają czy nie, to już stało się tradycją, że ja muszę tu być.

•••

        Na otwarciu biegu obecni byli politycy, w tym między innymi posłanka Natalia Kusendova i ontaryjski minister oświaty Stephen Lecce.

        Ten ostatni powiedział: Niech żyje Polska! It is a pleasure being here. Thank you so much Natalia for introduction (…) we are all stronger because of the sacrifices Poles made to this country for generations so I’m proud of your history. I’m Italian, my parents were born in Italy very close to Monte Cassino and I want to thank the Polish people for liberating my family and so many others. Because of the sacrifices of Polish man who served in combat and fought for freedom so thank you, God bless you and have a wonderful time today.

•••

– Który to jest dla Pani bieg?

Magdalena Pszczółkowska konsul generalny w Toronto: – dla mnie pierwszy.

– Nie biegła Pani w Brukseli, w Polsce?

– Powiem szczerze, że takich uroczystości nie mieliśmy, nie organizowaliśmy, ale to jest wspaniała impreza uważam, że jest to taki moment żeby świętować narodowe święto niepodległości w taki radosny rodzinny sposób; tak że jest to wspaniała inicjatywa i cieszę się, że mogę być częścią tych uroczystości.

– Co tutaj konsulat zrobił?

– Wsparliśmy Team Kanada między innymi poprzez produkcję koszulki którą pan ma na sobie no i w ten sposób współpracujemy, tak żeby ileś sił zebrało się do organizacji tego wydarzenia.

– Co będzie następnym razem, czy już zamykamy się na sezon zimowy?

– Sezon trwa, on się trochę tak w ostatniej chwili jednak trochę rozwija bo jeszcze trwają cały czas te obostrzenia; w przyszłym tygodniu częściowo wraca festiwal filmowy w Toronto, jest też, trwa już europejski festiwal filmowy i tam też polski film będzie pokazywany to jest „25 lat niewinności”, film oparty o sprawę Tomasza Komendy, wszystkim zapewne znaną taką dramatyczną historię młodego mężczyzny, który został niesłusznie skazany wiele lat temu. Tak że też zapraszam państwa do oglądania tego filmu. Filmy są dostępne oczywiście online.

        Będziemy skupiać nasze działania na maju. Maj przyszłego roku to jest dla nas kluczowa data. Chcę, żeby ten maj był absolutnie biało-czerwony.  To będzie pierwszy  miesiąc  polskiego dziedzictwa w Ontario i mam nadzieję, że Polonia i polskie sprawy wybrzmią bardzo głośno, bardzo będziemy widoczni i będziemy pokazywać jak bardzo Polonia włączyła się w to jaka jest Kanada dzisiaj,  to że sukcesy Kanady, to są także sukcesy Polonii.

– Dziękuję bardzo