Urzędnicy służby zdrowia z Ohio poinformowali, że wykryli dwa przypadki nowego wariantu Omikron, z których oba dotyczyły osób, które zostały w pełni zaszczepione ponad sześć miesięcy temu.

W Rhode Island potwierdzono jeden przypadek. Pacjentka jest w pełni zaszczepiona i niedawno wróciła z Nowego Jorku.

Ponad połowa stanów w USA potwierdziła przypadki Omicron

W 29 stanach do soboty zgłoszono 110 przypadków.

Ujawniono stan szczepień 66 osób zakażonych. Spośród nich zdecydowana większość, czyli 52, była w pełni zaszczepiona. Niektórzy dostali nawet zastrzyki przypominające.

Większość przypadków Omicron w Stanach Zjednoczonych była wśród zaszczepionych, poinformowało w piątek Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) . Większość pacjentów doświadczyła łagodnych objawów, a niektórzy niedawno wrócili z podróży z Afryki lub mieli kontakt z kimś, kto to zrobił.

Nigdzie na świecie nie zgłoszono żadnych zgonów spowodowanych przez Omicron, odkąd Omicron został zidentyfikowany przez naukowców z RPA w zeszłym miesiącu.

Wczesne dane wskazują, że wariant, w porównaniu z wcześniejszymi szczepami, łatwiej się przenosi, ale przypadki zachorowań na COVID-19 spowodowane przez Omicron były przeważnie mniej poważne.

Według raportów stanowych organów ds. zdrowia i CDC, jak dotąd niewielu pacjentów w USA wymagało hospitalizacji.

Doraźna analiza przeprowadzona przez firmy Pfizer i BioNTech wykazała, że skuteczność ich szczepionek spadła w przypadku wariantu  Omicron, ale zastrzyk przypominający przywraca część ochrony.

Badanie przeprowadzone w sobotę przez izraelskich naukowców wykazało podobne ustalenia