Policja prowincyjna w Ontario ostrzega przed fałszywymi monetami dwudolarowymi. Podrobionymi monetami zapłacono w Hawkesbury, w sklepie przy Regent Street. Policja opublikowała zdjęcia fałszywek.

Widać na nim, że podróbki mają zachowaną kolorystykę oryginałów, ale wystarczy się przyjrzeć, by dostrzec znaczące różnice. Zamiast niedźwiedzia polarnego znalazł się na nich mors, wokół którego wybito napis Z DOLLARD. Nie zgadza się też wizerunek królowej Elżbiety II. Rok bicia monet widniejący na podróbkach to 1990, podczas gdy prawdziwe używane obecnie monety dwudolarowe trafiły do obiegu w 1996.

OPP radzi zachować czujność.

Bank Centralny z kolei podpowiada, co zrobić, gdy podejrzewamy, że ktoś próbuje dać nam fałszywe pieniądze. W czasie transakcji należy na początku ocenić zagrożenie. Następnie uprzejmie odmawiamy przyjęcia pieniędzy tłumacząc, że podejrzewamy, iż mogą być podrobione. Prosimy i inny banknot/monetę i również ją sprawdzamy. Osobie, która chciała zapłacić podejrzanymi pieniędzmi możemy poradzić, by sprawdziła je na policji. Warto też samemu poinformować policję o próbie użycia podrobionych banknotów lub monet. Bank zwraca uwagę, że osoba, która próbuje zapłacić podrobionymi pieniędzmi nie musi być przestępcą – może też być ofiarą, której wcześniej wręczono podrobiony banknot.

Jeśli natomiast zorientujemy się już po fakcie, przekazujemy podejrzany banknot lub monety policji. Jeśli pieniądze okażą się prawdziwe, dostaniemy je z powrotem.

Mennica Kanadyjska podkreśla, że jakiekolwiek śledztwo w sprawie podrabiania pieniędzy musi być zainicjowane przez policję. Dlatego informowanie policji to podstawa.