Zarówno Kanada, jak i Unia Europejska zamykają swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich operatorów lotniczych poinformował w niedzielę Minister transportu Omar Alghabra  w odpowiedzi Ottawy na rosyjską inwazję na Ukrainę. posunięcie Kanady,  wchodzi w życie natychmiast.

Również w niedzielę przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła, że ​​blok 27 państw zamknie swoją przestrzeń powietrzną, formalizując dla całej grupy państw to, co już wdrożyło wiele państw członkowskich.

Von der Leyen powiedział również, że UE po raz pierwszy udzieli bezpośredniej pomocy wojskowej atakowanemu krajowi, ponieważ planuje sfinansować zakup i dostawę broni na Ukrainę.

Jeszcze w piątek Alghabra powiedział kanadyjskiej prasie, że przestrzeń powietrzna tego kraju pozostaje otwarta dla rosyjskich przewoźników, ale Departament Transportu rozważał różne opcje i współpracował z sojusznikami.

 

Ogłoszona w niedzielę decyzja wydłuży niektóre loty i sprawi, że inne będą „niemożliwe”, powiedział konsultant ds. lotnictwa Ross Aimer.

Rosja odpowiedziała zakazem lotów komercyjnych z Wielkiej Brytanii, Polski, Bułgarii i Czech.

Kanada nałożyła również to, co premier Justin Trudeau określił jako „surowe, skoordynowane sankcje” na rosyjskiego prezydenta Władimira Putina i jego bliskie otoczenie.