Szkoła dziennikarstwa na Carleton University będzie organizować dyskusję panelową z udziałem przedstawicieli mediów, której tematem będzie rola reporterów podczas „oblężenia Ottawy”. Ottawski uniwersytet zatytułował wydarzenie “Journalism Under Siege”. W zapowiedzi otwarcie mówi o „bezprecedensowej okupacji centrum miasta”. Dyskusję zaplanowano na wtorek w Dominion-Chalmers Centre. Wpuszczane mają być tylko osoby podwójnie zaszczepione, a maski będą obowiązkowe.

Uczestnicy panelu mają mówić o tym, jakie trudności napotkali podczas przygotowywania materiałów w czasie Konwoju Wolności. W dyskusji będą też uczestniczyć osoby z publiczności.

Wśród zaproszonych są Glen McGregor z CTV News, lewicowy dziennikarz śledczy Justin Ling, Judy Trinh i Jorge Barrera z CBC, Raisa Patel z Toronto Star i fotograf Justin Tang.

Na moderatora dyskusji wyznaczono profesora dziennikarstwa, dziennikarza CBC News Adriana Harewooda.

Po takich zapowiedziach uniwersytetowi zarzucono jednostronność. Wytknięto mu niedopuszczenie do głosu dziennikarzy centroprawicowych i niezależnych, którzy w dużej mierze przyczynili się do nagłośnienia sprawy konwoju. Sue Ann Levy, absolwentka Carleton, obecnie pracująca dla True North, napisała na twitterze, że na uniwersytecie uczono ją, by patrzeć na sprawy z różnych perspektyw. Stwierdziła, że planowana dyskusja panelowa będzie kółkiem wzajemnej adoracji, które będzie się utwierdzać w swoich narcystycznych poglądach.

True North dowiedziało się jednak, że jedna centroprawicowa dziennikarka jednak otrzymała zaproszenie do dyskusji, ale już po publikacji zapowiedzi panelu. To Rupa Subramanya, która pisze m.in. dla National Post i The Wall Street Journal. Subramanya zapytała wtedy organizatorów, dlaczego tak późno ją zaprosili. Odpowiedziano jej, że dyskusja była organizowana w pośpiechu, a jej zaproszenie zarekomendowali inni uczestnicy. Dziennikarka powiedziała True North, że organizatorzy przeprosili ją za spóźnione zaproszenie. Nie wiedziała, czy je przyjmie, bo ma wtedy zaplanowane coś innego.