Dolar kanadyjski spadł w piątek do najniższego poziomu od prawie dwóch lat, ponieważ inwestorzy na całym świecie brali pod uwagę pogarszające się perspektywy gospodarki i uciekali w stronę bezpieczeństwa dolara amerykańskiego.

W piątek rano dolar kanadyjski zmieniał właściciela za jedyne 75,15 centa. To najniższy poziom dla waluty od października 2020 r.

Loonie straciło około pół centa od czwartkowego zamknięcia, był to ostatni dzień spadku w ich części dla waluty Kanady. Loonie spadł we wtorek o ponad centa, kiedy dane z USA pokazały, że inflacja bazowa w tym kraju nadal zmierza w złym kierunku: w górę .

Waluta jednego kraju nie często spada z powodu danych ekonomicznych pochodzących z innego

Uparcie wysoka inflacja w USA zwiększa szanse, że bank centralny tego kraju będzie musiał podnieść stopy procentowe jeszcze bardziej agresywnie niż do tej pory. Amerykańska Rezerwa Federalna ma to zrobić w przyszłym tygodniu, podnosząc swoją referencyjną stopę procentową o co najmniej 75 punktów bazowych do 3,25 procent, jeśli nie więcej.

Wycena inwestycji powiązanych ze stopą Fed sugeruje, że inwestorzy uważają, że stopa amerykańskich banków ostatecznie wzrośnie do czterech, a nawet pięciu procent.

Jeśli stopa Fed wzrośnie w przyszłym roku do 4,5, jak spodziewają się tego inwestorzy, będzie to znacznie więcej niż prawdopodobnie będzie w stanie znieść Bank Kanady, i dlatego luka w walutach obu krajów się powiększa.

Niezależnie od tego, podwyżki stóp procentowych zwiększają wartość waluty danego kraju, ponieważ sprawiają, że ​​inwestorzy zagraniczni uzyskają  wyższy zwrot. Ta praktyczna zasada jest jeszcze bardziej aktualna niż zwykle, ponieważ dolar amerykański jest postrzegany jako najbezpieczniejsze miejsce do przechowywania pieniędzy w czasach niepewności.

„Nadszedł absolutny napływ pieniędzy do dolara amerykańskiego, ponieważ jest to wybitna bezpieczna przystań, a gospodarka USA jest znacznie silniejsza niż gdziekolwiek indziej” – mówi Adam Button, główny analityk walutowy w firmie walutowej ForexLive.

W porównaniu z innymi walutami, takimi jak euro, funt brytyjski i jen japoński, dolar kanadyjski zyskał w tym roku na wartości. Ale spada według miary,  którą większość Kanadyjczyków go mierzy : dolara amerykańskiego.

Innym powodem względnej słabości wariata jest łagodność cen surowców, takich jak ropa i złoto, ponieważ prognozy dla światowej gospodarki pogarszają się.

Podczas gdy bank centralny Kanady również agresywnie podnosi stopy procentowe, problemy na krajowym rynku nieruchomości i w wydatkach konsumenckich prawdopodobnie zmuszą bank centralny do szybkiego zaprzestania podwyżek.

„Teraz rynek twierdzi, że Fed może iść wyżej, ale Bank Kanady może już nie być w stanie”.

A to recepta, by jeszcze więcej pieniędzy,  przelało się do dolara amerykańskiego, dlatego Button nie byłby zaskoczony, gdyby do końca roku loonie spadł poniżej 73 centów „Kanadyjczycy mogą nie w pełni doceniać, głębokości obecnego kryzysu” – dodał.