Kanadyjskie firmy, chcąc zachęcić pracowników do zarzucenia pracy zdalnej, remontują i doposażają biura.
Lightspeed Commerce Inc., firma software’owa z Montrealu, wykorzystała czas pandemii na dwukrotne powiększenie przestrzeni biurowej. W nowym biurze znalazła się ponadto restauracja serwująca darmowe posiłki, bar ze smoothie i kawiarnia. Dyrektor wykonawczy J.P. Chauvet mówi, że chce, by pracownicy czuli się w biurze komfortowo.
Takie wyposażenie biura nie jest niczym niezwykłym w przypadku przedsiębiorstw z sektora nowych technologii. Luksusy mają przyciągać najbardziej utalentowanych pracowników i jednocześnie zapobiegać przechodzeniu do konkurencji, tłumaczy Michael Halinski, asystent zajmujący się zarządzaniem zasobami ludzkimi i zachowaniem w organizacjach na Toronto Metropolitan University. W ostatnich miesiącach dodatkowo wabią pracowników do powrotu do pracy w biurze chociaż przez kilka dni w tygodniu.
W wielu firmach kierownictwo dochodzi do wniosku, że pracownicy nie będą chętni wrócić do biura, jeśli się im tego przejścia nie ułatwi. A ułatwić mają nowoczesne wnętrza, darmowe lunche, sale do ćwiczeń czy żłobki dla dzieci. Czasem dochodzą do tego prezenty dla pracowników, np. plecaki na laptopa, albo przyjęcia z okazji powrotu.
Chauvet mówi, że w przypadku Lightspeed decyzja o odmianie przestrzeni biurowej zapadła na początku pandemii, gdy wiele firm rezygnowało z wynajmu. „Postanowiliśmy pójść w przeciwnym kierunku, zrobić remont, tak by po powrocie wszyscy byli pozytywnie zaskoczeni”. Większość personelu przychodzi do biura trzy razy w tygodniu. Pracownicy byli zachwyceni, ile tu jest miejsca, nawet na spotkania po pracy, mówi Chauvet. Być może nowe biuro przysłużyło się do osiągnięcia bardzo dobrych wyników w marcu.
Z badania wykonanego przez Hired wśród 2000 pracowników sektora nowoczesnych technologii z Kanady, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii wynika, że podczas poszukiwania pracy chętniej wybierane są posady w pełni zdalne niż głównie zdalne i stacjonarne. Taki trend utrzymuje się od czerwca 2021 roku. W czerwcu 2022 roku 93 proc. ankietowanych wybierało pracę zdalną lub hybrydową. Ważne były ponadto elastyczny czas pracy, płatne nadgodziny, świadczenia medyczne, plany emerytalne i premie zadaniowe. Te zachęty znalazły się w czołówce w 2022 roku, oczywiście poza samym podstawowym wynagrodzeniem.